Eiro krišana – laika jautājums? Ņemsim vietā dālderi?

2011.gada 25. oktobrī

Grieķijas notikumi, finanšu krīzes saasināšanās un Eiro valstu līderu riņķa dejas ap eiro glābšanas pasākumu izraisījušas mērenu paniku Ziemeļvalstīs. ”Ja eiro krīt, tad mums nepieciešama kopīga nordiska valūta”, – tā šodien konstatē Dagens Nyheter.

Ideja nav jauna. Par to šeit tiek runāts jau sen.

Eiropas Savienības prognozētā ”nāve” jeb eiro nākotnes pakāpeniska ”izšķīšana” skandināvu vidū tiek apspriesta lietišķi un konstruktīvi, piedāvājot vietā Ziemeļu federatīvo valsti.

40% iedzīvotāju neesot iebildumu pret jaunu Kalmāras ūniju (DN).

Ar savu naudu tālu netikšot nedz zviedri, nedz dāņi nedz arī islandieši, somi vai norvēģi. Tāpēc esot vajadzīga vienota valūta.

Dālderis?

Jā, nav izslēgts.

Pašlaik eiro zonā dziļi un pamatīgi ir iekāpusi vienīgi Somija. Dāņi ”seko” eiro kursam, bet pārējie ļauj savai valūtai ” peldēt brīvi un netraucēti” (Valsts Centrālās bankas uzraudzībā).

Vienotas naudas izveidošana prasīs referendumus, izpēti un garu birokrātisku procesu, taču šis jautājums neesot neatrisināms. Tā uzskata jaunās idejas piekritēji.

” Ziemeļvalstu industrijas atšķiras. Tāpēc tās dažādi reaģē uz konjunktūras svārstībām. Taču šo aspektu nevajadzētu uztvert kā trūkumu. Šodien Ziemeļvalstu ekonomikas šķiet nelielas un lielā mērā ir atkarīgas no savām vadošajām industrijas nozarēm. Taču tieši šīs atšķirības ar laiku var kļūt par Ziemeļu federācijas priekšrocību. Apvienotajā Ziemeļvalstī dalībvalstis varēs savstarpēji palīdzēt viena otrai tikt atpakaļ uz pekām, jo dažādas industrijas nozares atšķirīgi reaģē un konjunktūras svārstību fāzēm vai ārējiem šokiem.” (Gunnar Wetterberg).

Sena dziesma – jaunās skaņās.

Fantazēt nav aizliegts.

Interesanti! Kur šāda gadījumā paliksim mēs (Latvija) – kā zviedru banku ietekmes zona?

Iekļaus arī mūs ūnijā, jeb atstās ārpus tās?

🙂

 

2 comments


 1. Mākslīgi veidotām lietām nekad nav ilgs mūžs, par eiro un eirosavienību sen jau skaidrs ka ilgi nepastāvēs, ja vien mākslīgi neuzturēs tos pie dzīvības – tas tikai ar elementāru loģiku draudzējoties un pat neko nezinot par ekonomiku.


 2. Es ļoti maz ko zinu par Ziemeļu federācijas un nordiskās valūtas
  ideju, bet man tā liekas skaista. Informācijas trūkums neliedz
  pasapņot par šo ideju. Karaļvalstis + veiksmīgas valstis + ļoti
  bagātas valstis (Norvēģija). Kaut vai tikai draudzīgas kaimiņattiecības
  ar šādu ūniju varētu veicināt Latvijas izaugsmi un lielāku atpazīstamību.
  Protams, būtu vajadzīga vienota valūta.
  Varbūt – ZELTA DĀLDERIS?

Leave a Reply