Eirovīzija 2012 otrais pusfināls Baku. Recenzija.

2012. gada 25. maijā

Loreen 24 maijs 2012 Eirovīzija Baku otrais pusfināls

Ceturtdienas pusfināls Baku tika turpināts otrdien iesāktajā garā – pompozi un ar vērienu. Zviedru TV neskopojās ar nervozitāti Lorēnas (Loreen) izredžu sakarībā. Dziedātāja bija reāli ”pārdegusi” no stresa, daudzajām intervijām, miega trūkuma. Nācās atteikties no kontaktiem ar presi un dzert tikai medus tēju. Pēdējā brīdī Baku ieradās arī dziedātājas mamma. Gada galvenais muzikālais notikums (kā izrādās) nav viegls process, jo finālā zviedriem esot jātiek. Cita ceļa neesot. 

Tāpat domāja arī pārējās 18 nācijas, kas piedalījās ceturtdienas sijāšanā.

Uz pēdējo kauju izejot ar 100% apņēmību, maksimāli koncentrējoties skatuvei, ar uz bez ”acu kontakta” ar publiku un TV kamerām.

Pirmā uz starta līnijas nostājās Serbija ar kārtējo Balkānu balādi par mīlestību, kas piesūcināta ar skaudrām Centrāleiropas ciešanām (”Nije ljubav stvar”, Željko Joksimović). Serbija ar šo arī kvalificējās sestdienas finālam. Šajā brīdī bija skaidrs, ka tiks ieslēgts ”Balkānu balsojums” un gandrīz visas sekojošās bijušās Dienvidslāvijas sastāvdaļas,  ģeogrāfiskie kaimiņi ”iebalsos” finālam savējos.

Mana prognozētā shēma ”Balkāni + tie, kas būs labi”…gandrīz apstiprinājās.

Gandrīz.

Reāli līdz finālam tomēr netika nedz Slovēnija, nedz Horvātijā, nedz arī Bulgārija.

“Balkānu mafija” šoreiz ”nedarbojās”, jo bez Serbijas to šoreiz pastāvēja maģiskā Maķedonijas balāde ar mistisko un raganisko solisti – Kaliopi (“Crno e belo”), kas tērpusies biroja uniformā jeb ”kantora tērpā” nodziedāja klasisku, repetatīvu Austrumeiropas popu bez fona horeogrāfijas. Pārsteigumu te nebija, bet iespaids palika.

Bosnija Hercogovina ar kora meiteni Maya Sar pie klavierēm mēģināja noturēt ”Balkānu popa” balstus, taču iztika bez pārliecinoša un magnetizējoša crescendo. Pelēki, bet tika iebalsota finālam.   

Pie šī grupējuma varam pieskaitīt arī bezkaunīgo deviņdesmito gadu eiropopu ar diskotēkas ambīcijām un nosukumu ”Be my guest”, nazālā Kongo-Brazavilas izpildījumā (Gaitana, Ukraina), kas mani muzikāli nepārliecināja, taču ieinteresēja ar svārkos  tērptajiem dejotājiem (ar taurēm rokās), kas trokšņoja un lēkāja cik vien spēja un mācēja. Ja kādam no jums piemīt nostalģisks humors, tad šis numurs ir jūsējais. Sestdien finālā varēsiet taurēt līdzi. 🙂

Ar gandarījumu varu konstatēt, ka nervozēšana par kaimiņiem ir devusi rezultātus. Igauņu ”Kuula” ar igauniski dziedošo Ott Lepland ir nokļuvusi līdz finālam. Tā ir kautrīga, labi nodziedāta klavieru balāde, sirsnīga un dziļa. Aizkustina līdz zosādai. Jā, iespējams, ka tā nav gada labākā Eiropas dziesma, taču pietiekami gaumīga un labi aranžēta.

Elagu Eesti!   

Prieks par mīlas apmāto Donny Montell: ”Love is blind”, kurš dziedāja pēdējais (ar starta numuru 18), taču finālā nokļuva kā viens no pirmajiem. Lietuvietis sāka dziedāt ar aizsietām acīm un sākumā viņa burtiskā ”mīlas akluma” ilustrācija šķita pārāk melodramatiska, taču galu galā vokāls izrādījās labs un beidzot arī lietuvieši ir stabili apliecinājuši, ka var iztikt Eirovīzijas finālā bez klauniem, jūras laupītājiem vai saldsērīgām, seksīgām jaunkundzēm.

Lai dzīvo Lietuva!

Prieks par norvēģu un zviedru tikšanu līdz sestdienas finālam.

Par galveno favorīti prognozētā zviedru -marokāņu Lorēna bija pārdegusi un viņas uznāciens nebija tik spēcīgs un emocionāli pārliecinošs kā līdz šim dzimtenē. Taču, cerams, ka viņa atkopsies un savāksies. Lai izdodas!

Norvēģi šoreiz startēja ar zviedru autora dziesmu un irāņu izcelsmes dziedātāju. Pētera Būstroma pops ”Stay” ar orientāliem elementiem arī šoreiz magnetizēja publiku un Tooji kvalificējās sestdienas finālam dziedot Spīrsas ”Toxic” stilā. Norvēģijas ”Ēriks Sāde” ir ieraudzījis dienas gaismu un lai viņam veicas. 

Kā jau paredzēju līdz finālam tika arī otrs zviedru skaņdarbs Maltas izpildījumā -”This is the night”, Kurt Calleja.

Turkiem dejoja kungi ar plīvuriem (”Love me back”, Can Bonomo) un var noprast – pa pasauli izkaisīto emigrantu balsojums viņiem palīdzēja arī šoreiz. Turku simboliskā laiva aizirās līdz Baku finālam.

Aiz borta palika holandiešu  Joan Franka ”You and me” ar kantrī gabalu un indiāņu galvas rotu. Finālā neredzēsim baltkrievus (”We are the heroes”, Litesound), kas šoreiz bija atsūtījuši zēnu grupu bez refrēna ”I love Belarus!‘. Portugāliete Filipa Sousa ”Vida minha”,  tāpat arī bulgāru, slovēņu, horvātu, slovāku un gruzīnu dziedātāji varēs rīt braukt uz mājām.

Uz finālu tika:

Lietuva: ”Love is blind”, Donny Montell.

Bosnija un Hercegovina: ”Korake ti znam”, Maya Sar.

Serbija: ”Nije ljubav stvar”, Željko Joksimović.

Ukraina: ”Be my guest”, Gaitana.

Zviedrija: ”Euphoria”, Loreen.

Maķedonija: ”Crno e belo”, Kaliopi.

Norvēģija: ”Stay”, Tooji.

Malta: ”This is the night”, Kurt Calleja.

Igaunija: ”Kuula”, Ott Lepland.

Turcija: ”Love me back”, Can Bonomo

Līdz sestdienai! Papildinfo:

Recenzija par Eirovīzija 2012 pirmo pusfinālu : Eirovīzijas 2012 pirmā diena Baku. Bez pārsteigumiem.

Uzvaru Eirovīzijā var nopirkt Zviedrijā, bet vai tas demokratizēs Azerbaidžānu?

Zviedru Eirovīzijas 2012 fināls. Lorēna (Loreen) vai Danijs?

6 comments


 1. Ott Lepland “paņēma” ar patiesām emocijām. Es viņam noticēju pilnībā un, domāju, tie, kas par viņu nobalsoja, jutās tāpat. Igaunis pierādīja, ka nevajag ne šovu, ne tērpu, ne angļu valodas tekstu, bet … dziedāt no sirds. Man likās, viņam pašam tā dziesma daudz nozīmēja. Patiesībā jau ir tā, kā Jūs, Sandra rakstījāt par 1.pusfinālu – ja dziedātājam nav harizmas, nekas viņam nepalīdzēs.


  • Jā tā tas ir. Bieži esmu mēģinājusi tekstā formulēt kas tas ir “harizma” jeb skatuves šarms. To grūti argumentet tieši tāpat kā izstāstīt “kas ir spirāle”. Vieglāk parādīt vai uzzīmēt…:)


 2. Un tomēr pie mums, šķiet, neviens, nezina, ka no HARIZMAS ir atkarīgs viss! Bet vispār jau ir vienkārši – skatos un jūti, kurš mākslinieks aizpilda skatuvi, paņem zāli un kurā priekšnesumā var stampāties pat 5-7 izpildītāji, un vienalga – plakans tukšums!


 3. “Taču, cerams, ka viņa atkopsies un savāksies” – nu redz, meitene savācās un atkopās! Neskatījos nevienu no pusfināliem, vakar klausījos pirmo reizi – vērojot biju jau “stingri nolēmis”, ka balsošu par Islandi – bet kā uznāca Lorēna, tā, čau, basta, viss. Vairs divu domu nebija.
  Un, gaidot balsojumu, tiešām šķita ka dziedātāja ” reāli ”pārdegusi” no stresa, daudzajām intervijām, miega trūkuma” – taču tieši vajadzīgajā brīdī saņēmās, izdarīja visu tieši tad kad vajag – un visam citam vairs nav nekādas nozīmes!
  Staro citu, varbūt tikai man tā rādījās, bet kaut kā šķita, ka pēc soma “mačiskajiem” komentāriem Lorēna atmodās, gatava “skrāpēties” – parādīšu tev “beibi”!


  • Jā, liels paldies, ka atbalstījām Lorēnu. Vakar visa Zviedrija gavilēja un draugi no Stokholmas zvanot pateicās, ka “Latvija iedeva mums 12 punktus”. Eiropas čempionāts ir uzvarēts. Jā, reakcija uz somu dzēlienu bija tieši tāda. 🙂


 4. Un ko mums būs no tā mācīties? Ar ko PROFESIONĀLIS atšķras no diletanta. Diletantam nav ko zaudēt, padziedu tad un tik cik gribas…. Varbūt Latvju tautai būtu svētīgi atklāt aizkulises, cik un kā kurš ir strādājis, trenējis, pilnveidojis sevi? Ir jāmīl nevis sevi profesijā, bet profesiju sevī. Tieši tik vienkāši! Un pasaule arī iedalās šajās divās kategorijās…

Leave a Reply