Eirovīzija. 2012. Fināls. Lorēna (Loreen).

2012. gada 27. maijs. Recenzija par Eirovīzijas (ESC) finālu 2012 Baku.

Noslēguma koncerta videoieraksts šeit.

Loreen dziesma šeit (video), Zviedrijas fināla versija.

Aftonbladet: Tā pasaule sveic Lorēnu (Loreen)

Aizvadītajā naktī noslēdzās Eirodziesmas fināls Azerbaidžānas galvaspilsētā Baku.

Mums Latvijā šis pasākums iesākās samērā vēlu – tikai 22.00. Tiem, kas uzstājās Baku, nācās rēķināties ar nakts stundām un nogurumu, lai izturētu līdz galam.

Eiropa, izrādās, ir liela un laika joslas dara savu. Nav viegli savākt pie televizoriem vienlaicīgi visu veco kontinentu Eiropu. Neaizmirsīsim, ka šoreiz Eiropai piebiedrojās televīzijas skatītāji arī no Jaunzēlandes un Austrālijas.  

Šis gigantiskais pasākums rūgst pāri savām robežām un tieši tāpēc ir tik magnetizējošs un saistošs mums visiem.

Sāksim pēc kārtas.

Pirmā uz starta nostājās Lielbritānija ar Engelbert Humperdinck: “Love will set you free”. Vecā kaluma dziedātājs, kurš pārstāvēja sava laika klasiku, dziedot par savas paaudzes tēmu ar moto:”es Tevi tik ļoti mīlu, ka tieši tāpēc ļauju Tev iet” šodien izskatās kā zivs bez ūdens. Savādi, bet 70 gadu šarms mūs šodien neuzrunāja un britu pienesums atstāja vienaldzīgus arī retromūzikas cienītājus. ”Popmūzikas fabrika Lielbritānija” atkal palika tukšiniekos.

 

Ungārija ar Compact Disco, “Sound of our hearts” piedāvāja labu dziesmu, kas diemžēl izskanēja vakuumā. Grafika un izpildījums nepārliecināja, jo dziedātājs vairāk atgādināja realitātes šova varoni nevis cīnītāju uz skatuves. 😉

Kvazimodo sieviškais atveidojums albāņu Rona Nishliu persona ar “Suus” nocīnījās ap balādi, taču vairāk piesaistīja uzmanību ar savādo statiskumu, fona grafiku un tērpa dizainu.

Līdzīgi operetiski un melodramatiski startēja arī nākamais konkursa dalībnieks lietuvietis. Donny Montell ar “Love is blind” Kamēr viņa acis bija ”mākslinieciski aizsietas” izskatījās intriģējoši un balsī ieklausījāmies. Līdzko saite tika aizmesta un dziedātājs pārvērtās par mazliet vulgāru diskoprinci,  ilūzija sabruka. Balāde izrādījās bez lielām izredzēm. Vājā grafika piepalīdzēja.

 

Bosnijas -Hercogovinas kora meiča MayaSar ar “Korake ti znam“, sāka savu uzstāšanos izliekoties par pianisti. Domāts bija romantiski, bet iznāca kā novazātā krogā plkst.03 no rīta. Balāde principā laba, bet netika atbilstoši piedāvāta ekrāna vajadzībām.

Krievijas Buranovsikje Babusjki: “Party for everybody” kā pārsteigums bija jau izčākstējis. Ja viņas būtu dziedājušas uzreiz finālā, tad izredzes būtu lielākas. Tieši šādu pārsteigumu dēļ mēs mīlam ESC. Kosmonauti, briesmoņi un tagad – krievu babuškas. Sakratīts eiropops naivi infantilā izpildījumā. Atgādina cirku un tieši tāpēc to nevar vērtēt kā dziesmu, bet vienīgi kā cirka numuru, kas arī nav slikti. Ceru, ka kāds neiedomāsies nākamgad atkārtot šo gājienu no Latvijas puses un nesūtīs uz Zviedriju suitu sievas vai kādu citu folkloras grupu. Tas būtu nožēlojami.

Islande piedāvāja Gréta Salóme & Jónsi ar “Never forget”.

Ziemeļu mūzika, skandināvu harmonijas, vijoles solo, mīlas ciešanas. Grafika ar ledu. Kā TV seriāla džingls (pirms 10 gadiem), bet visumā simpātisks.

 Kipras Ivi Adamou: “La la love” bija šarmants, bērnudārza disko. Zviedru mūzikas autors (starp citu rakstījis mūziku arī Paparicu, Inglesias), noturējās savos augstumos piedāvājot Eiropai cukura sīrupu muzikālā izteiksmē.

Lielākais un patīkamākais pārsteigums man bija Francija ar savu Anggun “Echo (you and I)”, kas muzikāli nepiedāvāja neko jaunu, taču skatuviski pārsteidza pamatīgi ar lielisko sporta vingrošanas elementu izmantojumu horeogrāfijas vietā un profesionālu grafiku.

Itālija bija atkal atgriezusies ar Nina Zilli “L’amore è femmina (out of love)” un pierādīja, ka sirgst ar Amy Wihnehause-kompleksu. Nepārliecinoši, lai gan mūzikas autors arī šeit bija zviedrs.

 

Igaunis Ott Lepland, “Kuula” piedāvāja spēcīgu balādi, pieticīgā izpildījumā. Dejoja nevis dziedātājs, bet TV kameras. Labs TV darbs un atbilstoša grafika kompensēja fona horeogrāfijas trūkumu.

 

 Nedaudz pārsteidza norvēģu Tooji, “Stay” neveiksmīgais starts. Par viņu vakar negribēja balsot eiropieši. Dziedātāja kā ”Erika Sādes Oslo variants”  faktiski bija irāņu izcelsmes norvēģis, kas labi dejoja. Gan mūzikas orientāli elementi gan arī horeogrāfija, bija ļoti piemēroti TV ekrānam. Mazliet atgādināja Spīrsas ”Toxic”, patika, ka mūzikas autors atkal bija zviedrs, bet…rezultāta balsojuma nebija.  Žēl.

Azerbaidžāniete Sabina Babajeva ar “When the music dies” ieradās ekrānā garā līgavas kleitā. Viņas remdenā muzikālā kaisle, nazālā intonācija, tautiskie elementi un nāves tēma atstāja trafaretu nospiedumu (kaut arī mūzikas autors atkal bija zviedrs), bet balsojumu no eiropiešiem viņa saņēma. Laikam jau līgavas garās, glītās kleitās uzrunā TV skatītājus arī tad, ja viņas dzied vāji un nepārliecinoši.

Rumānija šoreiz piedāvāja Mandinga, “Zaleilah” un kubiešu mūziķus. Plandoši sarkani minisvārki un tipisks vasaras hīts ar alkoholu! Trompete un dūdas kā dekorācija. Nav manā stilā, bet tautai patika!

Dāņu ielu dziedātāja Soluna Samay,”Should’ve known better” izskatījās kā krustojums starp Alanis Morissette un Natalie Imbruglia. Mūžīgais 90. gadu diskopops nostrādaja labi, bet balsojumu neieguva. Par gaišmatainā sievietēm Diemvideiropa nebalso.

Grieķiju pārstāvēja Eleftheria Eleftheriou ar “Aphrodisiac“, kura mūzikas autors atkal bija zviedrs.  Popķīselis ar grieķu plaukstiņpolku un skatuves erotikas obligātajiem elementiem daudziem patika.  Kā jau ”čartera šlāgeris” tas bija sadalījis lomas – ”viena dziedāja” un ”cita izlikās, ka dzied”. Teātrī un šovos tā pieņemts.

Zviedrijas Loreen: “Euphoria” piedāvāja ļoti nostrādātu audivizuālo mākslu. Horeogrāfija un kameras – viss darbojās, bija saskaņots un sinhronizēts!  Reizēm šķita, ka šis numurs ir pārāk komplicēts lai uzvarētu. Eiropa varēja arī nesaprast. Taču saprata! 🙂

Turcijas kungu deja ar plīvuriem Can Bonomo, “Love me back” realizēja sirreālismu ar orientālu vibrato.Sākumā valdzina, bet vēlāk – izčākst. Diemžēl.

Spānijas zviedru dziesma “Quédate conmigo” grieķu izskata dziedātājas Pastora Soler izpildījumā bija spēcīga balāde bez izredzēm uzvarēt. Traucēja slikta scenogrāfija un mākslinieciskais bezpersoniskums.  Ar šo pašu kaiti sirga arī vācietis Roman Lob,

“Standing still”. Powerbalāde, kas noderētu O kartes akadēmijai Latvijā. Harisma bija = 0, pat stilīgā micīte uz galvas nepalīdzēja.

 

Maltu pārstāvēja Kurt Calleja, “This is the night” demonstrējot mums uz ekrāna ”Medus salas deju”. Horeogrāfija bija ”deviņdesmito gadu hipsteru stilā”  taču bez provinciālisma. Akrobātika bija vietā un tas, ka dziesmas autors atkal ir zviedrs nāca tikai par labu.

Spēcīgā vokāliste Kaliopi, “Crno i belo” pārstāvēja Maķedoniju. Roka Madonna – spēcīga balss ar raganisko šarmu un tiešumu uzrunāja arī mani pie TV ekrāna. Spēcīgi, bet skatuviski nepārliecinoši.

Īrija bija izvēlējusies zviedru dziesmu un savus leģendāros dvīņus. Jedward, “Waterline”

Abi dvīņi startē otro gadu pēc kārtas un šoreiz dziedāja nevis par lūpu krāsu (kā pērn!), bet gan  par ko citu un visbeidzot izpeldējās strūklakā.  Lēkāja dzīvespriecīgi un nekontrolēti. Taisīja sirsniņas un beigās samirka strūklakā. Kaut kā bija par daudz. Daudz par daudz.

Serbiju pārstāvēja profesionālis – Željko Joksimović, “Nije ljubav stvar”

Balkānu balāde par mīlestību, kas tika labi nodziedāta ar iekšēju smeldzi un siltumu. Ekstrēmi viegli saprotama dziesma.

Varēja uzvarēt, bet …neuzvarēja.

 

Ukraina ir bīstama valsts un šoreiz piedāvāja Gaitanu ar “Be my guest”.

Ar vainadziņu galvā tika ”novālēts” house un sarīkotas dzīres uz skatuves. Animācija perfekta, Dejotāji  lieliskos tērpos – svārkos ar taurēm. Nav mans, bet futbola fanu gabals….taču iespaidīgs! Nesaprotu kāpēc ukraiņi tika labi māk pārstāvēt sevi ESC?

Moldāvija mēdz piedāvāt savādus šovus un arī šoreiz Pasha Parfeny: “Lăutar” bija neparasats. Šoreiz vairs netika eksponēta ”vecenīte ar bungām” taču stils bija apmēram tas pats. ”Stum- kaktā” un ”lēksim kā vardes”. Nianšu nebija. Brīdī, kad dejotājas pārvēršas šūpolēs…piecēlos un gāju prom no televizora pēc kafijas.

Lai jums jauka svētdienas pievakare!

Papildinfo: Par otro pusfinālu.

Recenzija par Eirovīzija 2012 pirmo pusfinālu : Eirovīzijas 2012 pirmā diena Baku. Bez pārsteigumiem.

Uzvaru Eirovīzijā var nopirkt Zviedrijā, bet vai tas demokratizēs Azerbaidžānu?

Zviedru Eirovīzijas 2012 fināls. Lorēna (Loreen) vai Danijs?

2 comments

Leave a Reply