Kas kopīgs Kapitolija šturmētājiem un Latvijas “ģimeņu aizstāvjiem”?

 

Labējais radikālisms ASV ir tas pats kas Latvijā „tradicionālas ģimenes aizstāvju“ kustība. Tur līderpozīcijās QAnon, kas arī vadīja uzbrukuma Kapitolijam.  Pie mums patētiskie “ģimenes aizstāvji“ un aktīvisti, kas izliekas  par „tautisko vērtību aizstāvjiem“. Nav svarīgi, kā minēto politisko grupējumu sauc un kā viņi dēvē paši sevi. Kopīgais mērķis (zem krustnešu kroga) ir vienots – iznīcināt tos, kas nepatīk un nepieļaut viņu mierīgu dzīvi, līdzāspastāvēšanu un pretenzijas uz līdztiesību. Ja vajag arī ar asins izliešanu. Būs tā kā viņi vēlas un viss. Tiešām ir traģiski, ka šādi grupējumi atrod augsni arī Latvijā un aiz tiem stāv daži oligarhi, kas vēlas tikt atpakaļ „pie siles“.  

Šausmīgās versijas par bērnu mocītājiem

Pēc QAnon grupējuma piekritēju domām, Donalds Tramps ir moderno laiku “svētais”. Lai šo oreolu piešķirtu nekustāmā īpašuma māklerim un militārās augstskolas absolventam, kurš ar savu privāto un publisko dzīvi nekādi nav apliecinājis savu” šķīstību vai svētumu”, ir nepieciešams izdomāt ticamu teoriju.  QAnon puiši to arī piedāvā. Proti – pasauli esot pārņēmuši nešķīsteņi pedofili, kas mokot bērnus un dzerot asinis. Tāpēc šajā kustībā aktīvi esot jāiesaista mātes un tēvi, lai aizsargātu visus bērnus. Kā redzat – tiek radītas idejas ar uzstādījumu, ka šobrīd apdraudēta ir parastā ģimene. Kaut kādi sveši, nikni spēki to apdraud.  Lai gan šī „ aiz matiem pievilktā ideoloģijas teorija“ sen ir apgāzta un pierādījies, ka „pedofīlu loki  ASV valdībā“ ir nepamatots izdomājums un arī Hilarija Klintone nav pedofile, sētais aizdomīgums ir palicis. 

Ja kārtīgi sabaida, tad cilvēki arī nobīstas. Ja kaut kas apdraud mūsu bērnus, tad nobīstamies visi: gan mammas gan tēti.   Šo pašu vecāku baidīšanu savulaik iemantoja Hitlers, 30.gados iestāstot vācu tautai un okupēto teritoriju iedzīvotājiem, ka “ebreji Lieldienās ēdot kristīgo bērnu acis“. Lai gan šis ir nejēdzīgs apmelojums un nav pierādījies reālajā dzīvē, tas tomēr aizgāja tautās. Viena daļa noklausījās un nodomāja parasto dogmu – nav dūmu bez uguns. Saprotams, ka Hitleram vajadzēja dēmonizēt ebrejus, lai attaisnot genocīdu un šīs tautas masveida iznicināšanu.  Šī bija viena no dēmonizēšanas pozīcijām – samelot, ka šie cilvēki apdraud mūsu bērnus un tad naids un nepatika nebūs ilgi jāgaida.  Baidīšana tiek realizēta tieši tāpat kā baida mazus bērnus no „bubuļa mežā“ vai naivus cilvēkus no „vakcīnu nāvējošās ietekmes“. Tā kā sliktas ziņas izplatās ātrāk par gaismu, tad tieši šī cilvēka uztveres īpatnība ir arī  QAnon un mūsu „ģimenes asociāciju“ galvenais ierocis. Jo šausmīgāka ļauno briesmoņus sazvērestība tiek uzburta, jo dramatiskāk tā sašūpo cilvēku baiļu sajūtas. Tā kā jūtas pārkāpj pāri visiem žogiem, kuras uzceļ prāts, tad šādi izdomājumi parasti krīt auglīgā augsnē tur, kur patīk pasakas, spoku stāsti un tenkas. Proti – apgalvojumi, kas nepieprasa pierādījumus, parasti magnetizē visvairāk. 

Ko darīs QAnon sekta tālāk?

Kā QAnon teorētiķi redz tālāko notikumu attīstību tagad, kad Donalds Tramps, nav ievēlēts atpakaļ prezidenta krēslā? Scenārijs ir mazliet nojucis. Bija paredzēts, ka līdz ar Trampa ievēlēšanu, iestāsies apokalipse un sāksies „svētā vētra“. Taču vētra neieradās un Donaldu nepārvēlēja. Rezultātā „ku-anonieši“ kļuva sūri, nikni un sarūgtināti. Vēl 20. janvārī viens no viņu teorētiķiem (Dave Hayes) sludināja, ka mākoņi savelkoties, būšot melnas debesis un nežēlīga kauja. Tā teikt – jo sliktāk ir, jo labāk būs mums.  Taču notika „čušššš“ un Džo Baidens kļuva par ASV prezidentu. Vai „svētā Donalda“ pielūdzēji tagad nav zaudējuši savu ticību? Apokalipse taču neieradās! Zināmā mērā apjukums esot, konstatē kolēģe no BBC (Shayan Sardarizadeh), kas regulāri seko šo strāvojumu dezinformācijas plūsmai. Diezgan daudzi cītīgi Trampa piekritēji cieš no psihiskiem traucējumiem dēļ tā, ka nekas nenotika tā kā bija iestāstīts. Internetā plašu izplatību guva sieviešu lūgšanas Donalda Trampam. „ Prezident, Tramp! Dārgais, lūdzu dari kaut ko! Ceru, ka Tev ir kāds plāns! Dievs, sargi mūs no šausmām! Pasargā mūs no sātana!“ kliedz raudošā sieviete. 

No vienas puses ir žēl šos naivticīgos cilvēkus. Taču no otras puses pārņem bažas par to, ka pieaugušus cilvēkus var tik viegli apmuļķot ar izdomātu pasaku palīdzību. 

Kas notiek tagad?

Qanon konspirācijas teorija „uzaudzēja sev sekotājus“  jau kopš 2017. gada. Par to ir daudz rakstīts un šī kustība ir rosinājusi darbībai arī ideoloģiskos marodierus Eiropā. Taču uzbrukums Kapitolijam janvārī, smagi iedragāja slepenās brālības prestižu. TV kameras un fotogrāfijas reģistrēja reālo kaujinieku veidolu, kas nepavisam nesaskanēja ar sludinātajiem apgalvojumiem. Tāpēc tagad „kuanaons“ atgaiņājas no „Q-šamaņa“ un citiem komiskajiem tēliem, kas traucē demonstrēt sevi kā cienījamu, slepenu, draudīgu un ļoti nopietnu organizāciju. Pēc uzbrukuma Kapitolijam, daudzi nekautrējas pievienoties šai kustība tikai tāpēc, ka kaujā aicināja Donalds Tramps. „Tramps visiem spēkiem centās uzkurināt savus sekotājus ar izdomāto melu palīdzību par to, ka vēlēšanu iznākums ASV neesot taisnīgs. Viņš aicināja tam noticēt un uzmundrināja visus izplatīt šo savu zaudējuma „izskaidrojumu“ tālāk„, – konstatē Annija ekstrēmo politisko grupējumu pētniece  Annija Kelija (Annie Kelly) no Īstanglijas universitātes Noridžā. Neapmierināti cilvēki ir nikni cilvēki. Īpaši tagad, kad pandēmijas pašiozācija ir padarījusi daudzus agresīvākus nekā parasti, un ļaudis lielu savu dienas daļu pavada pie datora. Tur arī atrodas ekstrēmas kustības, aicinājumi tajā piedalīties un vilinājums „pārkārtot pasauli“ pēc sava plāna.   

Melu tehnoloģija no videospēļu pasaules

Apgalvojumi, kurus internetā sāka sludināt kāds lietotājs ar vārdu „Q“ (2016), ir izrādījušies nepatiesi un kļūmīgi izdomāti. Kāpēc sekotāji turpina sekot sludinātājam, kura pravietojumi nepiepildās? Tāpēc, ka visas šī kļūmes tiek interpretētas kā „slepenā plāna daļa“, lai mulsinātu ienaidnieku.

Pašlaik redzama vadoņa „Q“ kustībai nav, lai gan Rons Vatkins (Ron Watkins) 8kun un 8chan administrētājs, esot saistīts ar šo kustību un kopā ar tēvu Džimu uzrakstījis teoriju par to, ka pasauli pārvalda militāra organizācija, kas dzer asinis un moka bērnus. Tramps šiem vīriem noderēja pravieša lomai. Vai Vatkins sazinājās ar Trampu un saskaņoja viedokļus? To mēs nekad neuzzināsim, bet pats Donalds Tramps neslēpa sajūsmu, ka priecājās par maģisko lomu, kas viņam iedalīta QAnon spēlē.  Vai Trampa zaudējums vēlēšanās var sagraut „kuanona“ kustību? Jomas analītiķi domā, ka šī kustība pašlaik piedzīvo sairšanas periodu. Proti – sadalās mazākās, ekstrēmu uzskatu kustībās. Taču tā neizzudīs. Pašlaik šī kustība ir bez vadoņa, jo „Q“ vairāk ziņojumus nepublicē un pielūdzējiem nav ko lasīt un Tramps no Twitter iztriekts. Tātad tā ir draudze bez mācītāja. 

Taču aizvadītās nedēļas laikā internetā parādās jauni pravietojumi. Apokalipse tagad pārcelta no 2021.gada 20. janvāri uz 2021. gada 4. martu. Tad Donalds Tramps no jauna zvērēšot kā ASV prezidents un atgriezīšoties Baltajā namā. Kāpēc tā?  Ideja tiek paņemta no labējo ekstrēmistu organizācijas suverēno pilsoņu (sovereign citizen) kustības un deklarē, ka ASV pašlaik ir „pa kluso“ okupēta un tāpēc nācija skaitās nelikumīga. Ceturtais marts te ieradies saistībā ar to, ka agrāk ASV prezidents savu zvērestu nolasīja tieši šajā datumā, taču datums tika pārcelts līdz ar izmaiņām pamatlikumā (20. pielikums). 

Kas īsti notiks martā? Domāju, ka nenotiks nekas, bet šis ir mēģinājums radīt nākošo konspirācijas teoriju. No kurienes tiek smeltas idejas un spēles noteikumi? Video spēļu dizainers Reds Berkovičs (Reed Berkowitz) ir pamanījis, ka QAnon idejas sakņojas spēlē „alternate reality games” (ARG), kurā dalībnieki ir spiesti sadarboties, lai atrastu problēmas atrisinājumu. Šī spēle notiek reālajā un virtuālajā pasaulē paralēli. Labi zināmi ir šīs spēles piemēri: ”I love bees” un ”The beast”, ko izveidoja kā  spēles ”Halo 2” sastāvdaļu Artificiell intelligens” (2001). Līdzīgā veidā „Q“ priesteris piedāvā saviem sekotājiem nonākt līdz absolūtajai patiesībai. “Parastam vērotājam, iespējams, grūti saskatīt līdzības, bet mēs (kas strādājam ar šādām spēlēm un tās veidojam) labi redzam, ka loģiku ir mums nozaguši. Nepatīkami, ka šo mūsu pieeju izmato, lai maldinātu cilvēkus pa īstam.“, – konstatē Reds Berkovičs. Pēc viņa domām ir nožēlojami, ja šādi zog un sagroza mērķus. Spēļu veidotāji apzināti izvairās no šāda fināla, kuru izvēlējušies QAnon ideologi. Proti viņu mērķis ir haoss un dezinformācijas tiražēšana. Tas ir nekonstruktīvs fināls, gandrīz kā šausmu filmā, kurā arī pēc beigām nekas nav beidzies un sabiedrība tiek turēta nepārtrauktā stresā un uztraukumā. 

Kā izdomāta šausmu pasaka var izplatīties tik intensīvi? Šim mērķim palīdz Facebook, Instragram un Youtube. Kā vērtīgākais upuris ir tieši vecāku forumi, kurā tiek izplatītas šausmu leģendas par ļaunajiem, kas vēlas iznicināt bērnus un sagraut tradicionālo ģimeni. Ļoti izplatīts melu tēmturis (haštags) šajā zonā ir #sargāsimbērnus jeb #savethechildren, kurus māmiņu klubi un dažādi vecāku grupējumi ņem nopietni un aktīvi izplata tālāk. 

Vai vajag uzmanīties?

Pēc Donalda Trampa tviterkontu slēgšanas notika plašas diskusijas, vai tā vajadzēja darīt. Man, kā komunikācijas zinātņu pētniecei, ir skaidrs, ka šis jautājums ir tieši manai jomai adresēts un es varu uz to atbildēt. Jā, vajadzēja slēgt. Nav pieļaujams, ka privāts vai sabiedrisks medijs (vietne, kas tiražē informāciju masu metienā) tiecas apzināti atbalstīt melu izplatīšanu ar mērķi celt paniku un radīt apjukumu sabiedrība sev par labu. Donalds Tramps meloja par to, ka prezidenta vēlēšanu iznākums esot netaisnīgs un uzvara viņam nozagta. Arī pēc tam, kad tiesa šo apgalvojumu apgāza, viņš tupināja melot un ar šo nepatiesību sēt savos sekotājos nepatiku pret demokrātisku valsti un vēlēšanām. Tramps necīnījās par taisnību vai patiesību. Viņš centās kompromitēt vēlēšanu sistēmu kā tādu, radot vēlētājos iespaidu, ka ASV ir tāda pati „Albānija“, kurā uzvaru vēlēšanās panāk nevis rezultāts bet balsu skaitītāju uzpirkšana. Ja viņš būtu uzvarējis, tad teksts būtu pretējs. Respektīvi – visi procesi tiek pievilkti Donalda Trampa izdevīgumam un vajadzībām. Ja iznākums viņam der, tad tas ir taisnīgs, ja ne – tad melīgs.    

Slikto ziņu izplatības ātrums kā „trojas zirgs“

Pēc uzbrukuma Kapitolijam Twitter slēdza 70 000 QAnon kontus. Taču diskusijas konspiratoru starpā turpinās Gab un Telegram vidē un netiek atkal smādēts tas pats Twitter Facebook un Youtube.  “Ja mēs vēlamies atbrīvoties no izdomājumu murgiem, tad ir jāpanāk, lai sociālie mediji tīra šo informāciju, nevis slēdz kontus“ – uzskata Annija Kelija.  

Pagaidām ir skaidrs, ka QAnon mierā neliksies un turpinās savu kauju pret “sātaniskajiem pedofiliem“, kas viņu izpratnē nozīmē politikas eliti. Līdzīgas „ģimeni sargājošas“ kustības varam pamanīt pēdējo gadu laikā arī Latvijā. 

Tieši tāpat kā QAnon, arī mūsu „atbrīvotāji“ kā centrālo mērķi izvirzīja personas, kas viņuprāt ir  kaitīgas sabiedrībai. Proti – homoseksuālie cilvēki, kas vēlas dzīvot mierā un audzināt savus bērnus. Kā detonators tika lietots spriedums Satversmes tiesā Rīgā, kurā rezultātā lesbiešu pārim tika atļauts izmantot  tēva bērna kopšanas atvaļinājumu. Pēc „latvju kuanona“ domām tas nedrīkst notikt un šādas viendzimuma ģimenes neesot pielīdzināmas parastām ģimenēm. Loģikas šajā apgalvojumā nav, jo homoseksuālus pārus kā ģimenes atzīst vairākums Rietumpasaules valstu un šādas ģimenes nekādā mērā neapdraud citas ģimenes mūsu valstī. Tās nesamazina dzimstības procesu un nav nekad pieķertas sliktā attieksmē pret bērniem, apkārtni un sabiedrību kopumā. Taču mehānisms ir jau ieslēgts un konservatīvās baznīcas, kopā ar tā saucamajām „ģimenes asociācijām“ cenšas apmuļķot Latvijas sabiedrību. Iestāstot, ka šādas ģimenes apdraud citas ģimenes + apdraud bērnus. Protams, ka shēma ir tieši tā pati, kas QAnon šausmu stāstos: „uzbrūk bērnu mocītāji“ + „tiesa un politiķi tos aizstāv“ = vajag gāzt valdību un atbrīvot pasauli no ļaunajiem.

Kas nostājas Latvijā „ģimenes sludinātāju“ mesijas vietā? Trampa mums nav, bet ir falseta apaļvaidži no Ventspils mežiem, druķīgi kungi no Rīgas Klusā centra un vēl daži, kuri ir gatavi  spēlēt „Latvijas Trampa“ lomu tepat un tūlīt. Pagaidām šie cilvēki stāv kulisēs un izmanto savā labā neskaidro vakcīnu situāciju valstī un iedzīvotāju niknumu piespiedu pašizolācijas apstākļos. Vālē savu propagandu ar neskaitāmu sociālo kontu starpniecību un cenšas tikt atpakaļ sabiedrības uzmanības centrā. 

Taču viens ir skaidrs – cīņa par tradicionālo ģimeni Latvijā ir „trojas zirgs“ ar kuru mums atvedīs kārtējo vadoni bijuša oligarha paskatā.  

Būtu vēlams, lai kādā no Latvijas zinātniskajiem institūtiem, sāktu nopietni nodarboties ar valsts iekšējā terorisma pētniecību (kamēr vēl nav Polijas situācija) un regulāri atspoguļotu notiekošo ar zinātnisku precizitāti tā, kā tas notiek attīstītās ārzemēs.

Šis laiks ir iestājies, jo pandēmijas nervozitāte pieprasa skaidrību.

Arī pie mums.     

2 comments

Leave a Reply