Nāves pingpongs

Brīdī, kad pie metro ieejas sāk dalīt maltīti, Oksana nostājas rindā. Pašlaik viņa dzīvo metro stacijā. Jau ilgi. Patīkami nav, bet māju nācās atstāt pēc tam kad blakus ēka sagruva krievu un ukraiņu artilērijas dueļa rezultātā. „Tas bija tā kā klausoties nāves ping-ponga maču“, – viņa saka un cenšas atgriezties savā dzīvesvietā metro tuneļa kreisajā stūrī. Tur uzturēties nav ērti. Visu laiku jāsēž uz vietas. Cilvēku daudz, tāpēc kustēties nav ieteicams. Sēdi vai guli un viss. Bērniem daži rīko nodarbības ar kustībām vai izvērš zīmēšanas stundas. Tāpēc gar pelēko sienu sasprausti bērnu zīmējumu, kuros dejo daiļas princeses ar diadēmām matos starp māju gruvešiem, ar ugunsgrēku fonā.

Valentīna ir medicīnas māsa jau 34 gadus un tagad arī apmetusies tepat līdzās. Viņai šķiet, ka paliek aizvien grūtāk un sliktāk. Pat dziļi zem zemes var dzirdēt un just kā augšā sprāgst lādiņi. Žurnālisti te ieklīst samērā bieži un apskatās uz cilvēkiem, kurus karš izmetis uz ielas vai pagrabos. Pavēro, kaut ko pieraksta un viss. Kā marsieši no citas planētas.

Braukt caur Ukrainu šodien nozīmē skatīties uz nāvi. Lai gan fronte ir tālu, visur tiek pārvietoti mirušie, kurus apglabā dzimtajā ciemā vai pilsētā. Pa labi un pa kreisi goda sardzes, zalves un asaras. Smoliankas kapos daudz cilvēku, jo apglabā Andreju, 47 gadus vecu. Viņu nogalināja pie Harkivas, bet apglabā pie Žitomiras. Viņa sieva stāv iekrampējusies karoga kātā, kuru tikko iedevis kāds no karavīriem. Blakus stāv piecus gadus vecs dēliņš.

„Nekad nevarēju iedomāties, ka kādreiz savā mūžā apglabāšu pa četriem, pieciem vai pat pa desmit cilvēkiem katru dienu“, – secina mācītājs Dmitro Koška. Karavīri ir saprotama lieta, taču vairāk iznāk apglabāt civilos. Vai šie parastie ļaudis apdraud krievus? Nē, viņi vienkārši cenšas izdzīvot, bet krievu atvestā nāve tos noķer.

Tikmēr Krievijas prezidents aizbraucis uz Irānu pēc jauniem ieročiem. Šodien paredzēta viņa tikšanās ar reliģiskajiem līderiem Teherānā (Reuters) un varēs parunāties arī ar Erdoganu.

Līdz šim 353 ukraiņu bērnu ir miruši krievu uzbrukumu rezultātā. Krieviem izdevies sagraut 2000 skolas. (CNN).

Iznāk, ka krieviem nav modernu ieroču un jāsāk tos pirkt pat no reliģioziem fundamentālistiem. Tātad nāvēšanu Ukrainā Putins negrasās pārtraukt.

Attēlā pārtikas rinda metro stacijas vestibilā, Dagens Nyheter

Leave a Reply