Kara pavasara krīze

Turpinām sekot Ukrainas notikumiem un nonākam pie secinājuma, ka pašreizējais konflikts nav starp reliģijām vai kultūrām. Nē, nav. Tas ir starp tiem, kuri uzskata, ka katrai tautai un nācijai ir tiesības izvēlēties savu ceļu (ievērojot cilvēktiesības un demokrātiju) un autoritārās valsts vadības diktatoriem, kuri izvēlas savas tautas nākotni iedzīvotāju vietā. 

Vai sociālās prasības ierodas pirmās un tikai pēc tam skrien nopakaļ uzskati? Tā kā Markss to uztvēra un pravietoja? Nē, tas tā vairs nav. „Kreisais“ vai „labējais“? Nē, tam vairs nav būtiskas nozīmes. Tas, ka mēs palīdzam Ukrainai, nav nekādā mērā saistīts ar to, ka Ļviva vai Kijiva mums būtu psiholoģiski tuvākas par Pēterburgu vai Maskavu. To nosaka mūsu principiālā nostāja, ka katram cilvēkam un valstij ir tiesības pašam izvēlēties savu valsts veidojumu, cilvēktiesību ievērošanu, suverenitāti un demokrātiju. Nav nekādas važas vai nomas, kas kaut ko spētu diktēt vai noteikt. Nav nekādas civilizāciju cīņas, ir viena pati attieksme, kas šajā gadījumā nosaka visu. Vai nu tā ir godīga, vai negodīga.

Pēc šī aizvadītā gada, kuru Ukraina ir pavadījusi asiņainās kaujās ar Krieviju, ir redzams, ka viņi pieder rietumu demokrātijas blokam. Viņi ir mūsējie. Viņi ir Rietumi. 

Vakar kādā kafejnīcā Pēterburgā gājis bojā krievu militārais blogeris Vladlens Tatarskis (Maksims Fomins). Kopā ar viņu sprādzienā cietuši vēl 16 kafejnīcas apmeklētāji. (Moscow Times). Blogeris gājis bojā no lādiņa, kas bija ievietots statuetē. Tā eksplodēja un viņš mira.  Liktenīgā kafejnīca pieder „Vāgnerarmijas“ īpašniekam Jevgenijam Prigožinam.  

Blogera politiskā pozīcija ir ļoti tuva Kremļa nostājai. Liktenīgajā pēcpusdienā viņš piedalījās krievu nacionālistu grupējuma Kiber Z Frond diskusijā. (Reuters, Sky News)

Pagaidām nav skaidrs kurš nogalināja krievu nacionālistu blogeri.

Kritušo krievu skaits turpina pieaugt. ASV un britu avoti pašlaik publicē skaitli 200 000 (New York Times), kas  nozīmē, ka krievu zaudējumi šajā karā ir iespaidīgi. Lielākā daļa krievu mirst kaujas laukā, taču salīdzinoši liels skaits iet bojā alkoholisma rezultātā, nelaimes gadījumos un iekšējo noziegumu dēļ. 

Salīdzinoši daudz krievu karavīru cietuši no hipotermijas (nosalšanas), satiksmes negadījumiem un iet bojā vietējo kautiņu rezultātā. (Telegram, VCHK-OGPU). Hroniskas dzeršanas rezultātā notiek kautiņi un iekšējās atriebības. Diemžēl krievu armijā alkoholisms tiek uztverts kā norma un tāpēc nav brīnums, ka viens apdzēries krievu karavīrs nošauj otru – tādu pašu karavīru. 

Izskatās, ka krievu virspavēlnieks Valerijs Gerasimovs tiks noņemts no amata, jo nav sasniedzis mērķi ar kara ofensīvu ziemā. Bija plānots pilnībā kontrolēt Doņeckas un Luhanskas reģionu līdz martam. Tas nav noticis. Krievu armija plānoto projektu nav izpildījusi.   

Ukraiņu mediji apskata Krimas tēmu un ziņo, ka uzvaras rezultātā Kerčas tilts (attēlā) tiks nojaukts. To krievi uzbūvēja pēc Krimas okupācijas savām vajadzībām. Jo šis tilts savieno Krievijas cietzemi ar Krimu. Šis ir viens no garākajiem tiltiem Eiropā un tā būvniecība Krievijai izmaksāja apm. 3 miljardus eiro. (BBC) 

Pēc atbrīvošanas tikšot mainīts arī Sevastopoles nosaukums. (Kyiv Post, Pravda) 

Frontē turpinās smagas kaujas pie Bahmutas.  Avdijivkas zonā. (CNN)

6 cilvēki gājuši bojā un 8 ievainoti pēc krievu apšaudes Konstantinovkā. (Reuters). Tur sagrautas 16 daudzstāvu dzīvojamās ēkas, septiņas privātmājas, skola un kāda administrācijas ēka. Konstantinovka atrodas 20 km uz rietumiem no Bahmutas. 

Nedēļas nogalē krievi aktīvi bombardēja 25 Ukrainas reģionus. (TT)      

Attēlā Kerčas tilts uz Krimu

Leave a Reply