Neveiksmīgā Kremļa aģentu tīkla pīšana

Pirms kara uzsākšanas, Kremlis intensīvi veidoja aģentu tīklu Ukrainā. Tā mērķis bija – apzināt, uzmundrināt un motivēt sev labvēlīgus cilvēkus, kas darbotos pretī esošajai valdībai valstī. Izplatītu par ukraiņu valdību ļoti negatīvu informāciju sociālajos medijos un kūdītu pret Ukrainu kā valsti. Ar šādu – finansiāli zombētu aģentu palīdzību, okupācija izdotos ļoti viegli. Taču krievu armijnieki, iesoļojot Ukrainā, pārsteidzās. Izdarīja to pārāk agri. Aģentu tīkls vēl nebija „uzpīts“ līdz galam. Tā vakar ziņoja britu aģentūra Rusi (Royal United Services Institute). Problēmas izraisīja pats Putins, kurš pieņēma stratēģisku kļūdainu lēmumu – iesoļoja Ukrainā priekšlaicīgi. Kremļa veidotais Ukrainas valsts pazudināšanas aģentu tīkls tobrīd vēl nebija pabeigts. 

Kā šādas lietas notiek?

Krievija aktīvi vij aģentu tīklus visās valstīs, kuras vēlas pakļaut. Tātad, izveidot aģentus – seniorus, starp ierēdņiem, politiķiem, organizāciju vadītājiem, kas izveido Krievijai draudzīgo aktīvistu loku Ukrainā. Redzamā (publiskā) un arī neredzamā (slepenā) formā.  Viņi piesaista savam sektoram padotos vai kolēģus, radot iespaidu, ka tiek strādāts savas valsts (nevis Kremļa) interesēs. 

Šādu pasākumu mērķis ir: destabilizēt ukraiņu drošības dienestus, ekspertu areālu, tiesas, prokuratūru, medijus un politiskās partijas. Īpaša zona ir kriminālās aprindas, kas arī tiek iesaistītas šajā „spēlē“. 

Nākamais solis ir ar šo ļaužu palīdzību radīt sabiedrībā sajūtu (pārliecību), ka Ukrainas valdība ir ļoti slikta un tā būtu jānomaina ar citu. Labāku. Kremļa virzienā orientētu. Pēc tam seko akcija – izraisīt iekšpolitisku krīzi, uzforsējot kādu iekšpolitisku jautājumu, kas skar vairumu iedzīvotāju.  

2021. gada jūnijā FSB saņēma pavēli no Kremļa, izveidot konkrētu plānu kā esošie aģenti būtu izmantojami krievu uzbrukuma apstākļos Ukrainā. FSB Putins paredzēja galveno koordinējošā stratēģa lomu šajā kaujā. 

Lai šo plānu īstenotu, savervētie slepenie Kremļa aģenti (ierēdņi, politiķi, žurnālisti, organizāciju līderi utt.) no Ukrainas 2021.gada vasarā tika aicināti uz īsiem atvaļinājuma braucieniem Turcijas, Kipras un Ēģiptes pludmalēs. Tur notika apspriedes un aģenti sastapa savus  komandierus. Visu apmaksāja, protams, Krievija.

Taču izveidotajam aģentu tīklam neizdevās destabilizēt Ukrainu tik lielā mērā, kā tās bija nepieciešams. 

24.februāra anšluss notika strauji un vairums aģentu pēkšņi atteicās turpināt uzturēt kontaktus ar krieviem.  Viņiem nebija ideoloģiskas motivācijas to darīt un samaksāta nauda neesot bijuši pietiekoši pārliecinoša. Iespējams, ka ukraiņu aģenti neticēja, ka šāda reāla okupācija notiks. Vēl var gadīties, ka viena daļa senioru-aģentu īsti nesaprata kādiem mērķiem krievi viņus bija paredzējuši izmantot. Pēkšņi krievu uzpirktie Ukrainas policisti vairs nevēlējās nodot krieviem ziņas par to kā labāk pārvietot krievu tankus uz Kijivas centru. „Iespējams, ka te iedarbojās bailes tikt atklātiem un atmaskotiem. Šīs bailes bija lielākas, nekā gatavība saņemt no Kremļa naudu par nodevību“, – teikts ziņojumā. 

Beigās tiek konstatēts sekojošais: „ Jautājums par to kāpēc krievu vadība izlēma uzsākt šo karu bez nepieciešamajiem priekšnosacījumiem, joprojām nav atbildēts“. 

Ir zināms, ka bija paredzēts okupēt Kijivu 72 stundu laikā. „Nebija sakārtotas loģistikas,  trūka degvielas, munīcijas, krievu konvoji strādāja smagas apdraudētības apstākļos. Visi šie apstākļi liek saprast, ka Krievija uzsāka šo ofensīvu kā impulsīvu spēli, bez loģiskas un nopietnas analīzes un pārliecināšanās, ka viņi ir gatavi apjomīgai militārai darbībai“(teikts ziņojumā). Vai ir atmaskoti Kremļa aģenti? Viena daļa ir atmaskoti, bet visi nav izvilkti dienas gaismā. 

Tā nu tas ir. 

Nav izslēgts, ka arī pie mums Kremlis ir veicis un turpina veikt šāda aģentu tīkla izveidošanu. 

Vakar Somija kļuva par NATO valsti un tāpēc krievi nekavējoties paziņoja, ka pastiprinās savas armijas daļas ziemeļos un ziemeļrietumos. (Reuters)  

Leave a Reply