Pareizā dziesma uzvarēja zviedru Eirovīzijas finālā. Vai tā ir?

Pareizā dziesma uzvarēja zviedru Eirovīzijas finālā. Vai tā ir?

2011.gada 13. marts

Ar šādu apgalvojumu šodien zviedru avīzes sāk vakardienas Eirovīzijas festivāla, zviedru fināla vērtējumu Stokholmā. Erika Sādes stiklu dauzīšana un Maikla Džeksona stila horeogrāfija savaldzināja gan starptautisko žūriju, gan skatītājus Zviedrijā.

No 10 zviedru finālistiem dramatiskākā cīņa izvērtās starp Danny Saucedo un viņa monotono kluba hītu un temperamentīgo Erik Saade ar viņa vēlmi ”kļūt populāram”.

Pēdējās balsu skaitīšanas sekundes izšķīra visu, jo noskaidrojās, ka Ēriks uzvarējis ar 193 punktiem, bet Danijs zaudējis ar 149 punktiem.

Ēriks šoden ir apjucis un sajūsmināts par savu uzvaru un gatavs jau rīt doties uz Diseldorfu, lai apskatītos ”kā tur izskatās”. Viņam vispirms jācīnās par iespēju startēt finālā – 14. maijā.  20 gadus vecais Ēriks ir apņēmības un spara pilns turpināt dauzīt stiklus uz skatuves un tikt līdz uzvarai Vācijā.

 

Par Ēriku. Viņš dzimis 1990.gadā, nelielā miestiņā Kattorpā, netālu no Helsingborgas. Dziedājis grupās, piedalījies pērnā gada Eirovīzijas festivālā, iegūstot publikas simpātijas, taču neizlaužoties līdz lielajam finālam. Šīgada uzstāšanās bija līdzīga. Viņš labi jūtas uz skatuves, labi dejo un kā bērns priecājas par to ko dara. Neraugoties uz zviedru kritiķu bargajiem dzēlieniem par Ērika ”bērnišķīgo prieku dziedot” un izskatīšanos ” pēc pasaku princeses”, viņš dzied un dzīvo uz skatuves atraisīti, izstarojot gigantisku šarmu. Ēriks jau sen ir savaldzinājos zviedru bērnus un iespējams, ka pievarēs arī Eiropas pieaugušos.

Eirovīzijas šlāgera festivāls nav vokālistu konkurss, kā Latvijā iecienītais Krievija šovs Jūrmalā. Šeit  žūrijā zālē ar ”lāpstām” neizbalso sliktākos. Tiek vērtēts šovs un dziesmas magnētisms TV ekrānā. 

Lai to noskaidrotu šoreiz zviedri bija ņēmuši palīgā vienīgi ārzemju žūrijas. Konkursa gaitu vakar no Stokholmas varēja noskatīties vēl desmit valstīs, kur turienes žūrija izteica savu vērtējumu par notiekošo uz skatuves Globena arēnā Stokholmā. Žūrija bija anonīma, neviens nezina tās sastāvu, vienīgi valsti. Latvijas ekspertu žūrijas sastāvā nebija, tur tik pārstāvētas ”lielās” Eiropas valstis – Francija, Lielbritānija, Krievija, Ukraina, Serbija, Īrija utt.

Žūrijas balsojums tika pavēstīts vispirms (to noklausījās arī skatītāji, kas balsoja) un tikai pēc tam tika pieskaitīts zviedru publikas telefonbalsojums. Tas tika organizēts apzināti, lai izvirzītu finālam Vācijā ”maksimāli piemērotāko” dziesmu.

Par nozīmīgākajiem priekšsacīkšu konkurentiem zviedru kritiķi pašlaik izvirzījuši Austrijas, Kipras, Dānijas, Slovākijas un Slovēnijas vokālistus. Latvijas dueta šajā izlasē nav.

Vakardienas šlāgerparādes fināls bija liels kultūras notikums valstī, zālē biļetes maksāja krietnu summu un pirmajās rindās sēdēja vadošie politiķi, premjerministru Frederiku Reinfeldu ieskaitot.

Profesionāli vērtējot translāciju, protams bija pārteikšanās, kadra caurumi, netīrie pārbraucieni un kļūdas balošanas organizēšanā, kuras Latvijā noteikti traktētu, kā ”naidīgu politisko spēku iejaukšanos”. Šeit tas bija ”tikai kļūdas” un ir normāli, ja tiešraidē tā notiek. Šajā paradoksā slēpjas televīzijas kā medija un mākslas burvība.

Operatoru darbs bija traktā labi samēģināts un trāpīja skatītāju izpildījuma centrā. Katrs no 10 priekšnesumiem bija unikāli režisēts, izmantojot dažādas kadra aktivizācijas formas – sākot ar perfektām horeogrāfijām un beidzot ar kustīgu fona grafiku, kas perfekti pastiprināja priekšnesumu. Scenogrāfs arī šoreiz bija pienākumu augstumos.

Visu pirmo trijnieku var apskatīt te: http://sandraveinberga.lv/2011/03/12/zviedru-eirovizijas-finala-uzvaretajs-eric-saade/

Swingfly bija ietetovējis festivāla emblēmu uz rokas.

Citiem tā ietetovēta dvēselē un sirdī.

Lieliski, ja cilvēki māk un spēj priecāties.

Vakar par saviem varoņiem nobalsoja 1326 222 zviedri.

Veiksmi finālā, Ērik!

Leave a Reply