Kurš sliktāks – Staļins vai Hitlers?

2011. gada 7. aprīlī
Izrādās, ka šis jautājums joprojām nomoka rietumu demokrātiju politikas analītiķus. Dažiem vēl ir par ko strīdēties. Zviedriem šī tēma, tieši tāpat kā daudziem Rietumeiropas kreiso strāvojumu atbalstītājiem, ir skaidra jau sen – Hitlers ir nelietis, par Staļinu – varam diskutēt. ”Komunisma melno grāmatu” autori domā citādi. Mēs pretojamies vieniem un otriem.
Katrs paliekam pie sava.
Pamazām šī dilemma būtu apklājusies ar neieinteresētības pelniem, ja neparādītos ”upuru skaitītāji”.
ASV profesors Timothy Snyder savā grāmatā (Bloodlands, Europe between Hitler and Stalin, 2010) tā arī dara – skaita upurus un izlemj kurš tāpēc vairāk vainīgs. Pēc viņa domām kara iznākums noskaidrojās nevis Maskavā vai Berlīnē, bet gan Polijā, Ukrainā, Baltkrievijā un Rietumkrievijā.
Upuru kalkulācija ir diezgan šķebinoša. Pēc T. Snyder aprēķiniem, Hitlers bijis ”dūšīgāks” un Gulāgos jeb Staļina nāves nometnēs esot gājuši bojā mazāk cilvēkā ”nekā sākumā likās”. Taču vienlaicīgi gribētos profesoram iebilst, ka vācieši, iespējams, rūpīgāk uzskaitīja un iegrāmatoja savus nāves darbus nekā viltīgais un manipulatīvais Staļins.

Tātad,  Staļins laikā no 1933. līdz 1953 gadam ”paguva iznīcināt” deviņus miljonus cilvēku. Hitlers – 12 miljonus.

Motīvi esot bijušie abiem vienādi – etniska vajāšana, metodes arī vienādas – masu slepkavības.

Protams, ka primitīvajam ”aprēķinam” jau tagad ir oponenti. Desmitiem miljonu ”kultūras revolūcijas” upuru Ķīnā arī būtu pieskaitāmi klāt Staļina kontam. Tāda doma tikko izskanēja no Austrumāzijas pētnieku puses. Neraugoties uz joprojām smaidošajiem Mao portretiem Pekina un ķīniešu nevēlēšanos ielūkoties savā vēsturē godīgi.

Nedomāju, ka upuru skaits nosaka politisko noziedznieku ”reitingu”.
Visi upuri paši nepiesakās un viņu apzināt ir gandrīz neiespējami.
Tik elementāri tas ir.
Politiskās un ekonomiskās nelietības noziedznieku ir daudz arī šodien.
Visās valstīs un kontinentos.
Latvija nav izņēmums.

Varbūt ir jēga izveidot ”kauna stabu”, lai līdz prezidenta krēslam neaizairējas mūsu vietējie, dažāda izmēra diktatori? Upuru mums arī netrūkst (simboliskā nozīmē).

Īpaši tagad, kad mēs kā vēlētāji (no parlamenta puses Rīgā) esam novērtēti nespējīgāko prezidenta izraudzītāju skaitā. Igauņi prot ievēlēt sev prezidentu, mēs – nē.
Ko darām?

6 comments


  1. Staļins savā varas laikā iznīcināja daudz vairāk cilvēku – vēsturnieki lēš, ka pāri pa 20. miljoniem. Manuprāt vienīgā atsķirība starp padomju un nacistu nometnēm bija tāda, ka nacistu nometnēs mira no gāzes kamerām, bet padomju – no aukstuma. Visā pārējā abu sistēmu nometnes bija līdzīgas. Hitlers, atšķirībā no Staļina, savus ģenerāļus masveidā neapšāva un neīstenoja tādu mēroga teroru pret vācu tautu, kā Staļins pret krieviem un ukraiņiem. Jo Ukrainā 1932/33 gadā no mākslīgi izraisītā bada “Golodomora” bojā gāja aptuveni 7. miljonu cilvēku. Tā kā Saļins viena gada laikā nogalināja vairāk ukraiņu, nekā Hitlers ebreju pa visu Otro Pasaules karu.
    Pie tam ja runā par abām šīm totalitārajām sistēmām, tad jāatcerās tas, ka Hitlers pie varas nonāca likumīgi – viņš tika ievēlēts. Turpretim boļševiki varu sagrāba vardarbībā ceļā. Tā kā manuprāt, skatoties no tā, kurš ir izvērsis plašāka mēroga teroru pret savu valsti, tad neapšaubāmi lielāks ļaundaris ir Staļins.


    • Jā, es piekrītu. Vienīgais, kas mani joprojām mulsina, ka rietumos par šo tēmu turpina strīdēties. Zviedrijā komunisma noziegumi netiek nosodīti tikpat lielā mērā kā fašisma noziegumi. Tāpēc es pievērsos šim absurdajam salīdzinājumam. Rietumu demokrātijās joprojām ir dzīvs “labā Staļina” tēls un viņa noziegumi skaitās “mazāk briesmīgi” nekā hitleriešu izraisītais posts cilvēces priekšā. Absurdi, ka Staļina posts daudziem rietumos arī šodien šķiet “strīdīgs jautājums”. Lai to pierādītu pat “sāk skaitīt upurus”.


  2. Likumsakarīgi! Padomju Savienība taču it kā uzvarēja karu… un zināmā mērā visas valstis spieda roku Staļinam, tai skaitā arī zviedri…(cik daudz bēgļu gāja bojā baltijas jūrā…? pateicoties zviedru sadarbībai ar krievu gaisa spēkiem)? Tātad visiem rokas asiņainas…
    Nesaprotu…kādēļ cilvēce nespēj piedot un aizmirst to, ko Dievs jau sen visiem piedevis un aizmirsis?! Un ne jau tādēļ, ka Viņam tas nesāp vairs, bet tādēl, lai vieglāk būtu dzīvot un elpot nākošajām paaudzēm…
    Vai tiešām šodien nau lietas kuras vajadzētu risināt lai nākotne būtu stabilāka un drošāka…?

Leave a Reply