Zviedru panika diedzētu sēklu un graudu virzienā. Vai izdzīvosim?

2011. gada 29. jūnijā


”Ziemā un pavasarī, kad dabisko vitamīnu rezerves organismā pakāpeniski izzūd, graudu un sēklu diedzēšana un dīgstu lietošana uzturā ir ļoti labs veids, kā, pavasari gaidot, vairot enerģiju un stiprināt savu veselību” – tā apgalvo tie kas zina.
Lūk izvilkums no derīgiem ieteikumiem: ”diedzēti asni un graudi ir maza, bet efektīga vitamīnu esence, ko saņem organisms. Tajos ir virkne dažādu vitamīnu, daudz bioloģiski aktīvu vielu, kam piemīt antioksidantu darbība. Diedzēti graudi un asni, pavasarim nākot, dod mundrumu, stiprina imūnsistēmu, aizsargā asinsvadus, uzlabo ādas, matu un nagu stāvokli. Lai saglabātu visus bioloģiski vērtīgos komponentus, ne diedzētus asnus, ne graudus nevajadzētu termiski apstrādāt, bet censties tos maksimāli daudzveidīgi izmantot uzturā svaigā veidā.”
Tieši šis pēdējais apstāklis – ”nevajadzētu termiski apstrādāt” izraisījis traģisku reakciju mūsu ikdienā.
Mirst cilvēki, kas baudījuši diedzētu graudu salātus. Zviedrija šodien izsludināts ārkārtas stāvoklis saistībā ar diedzētu sēklu, graudu lietošanu uzturā. Vadošie pārtikas veikali valstī ņem ārā šo produktus no apgrozības.
Zviedriem tagad ir ”savējās vafeles” – diedzētu sēklu izteiksmē.
”Notikumu attīstība Vācijā un Francijā vieš bažas. Tagad arī mēs esam konstatējuši savu ehec – infekcijas avotu un mūsu veselība aprūpe šim izaicinājumam ir gatava”- šodien mierina sabiedrību Zviedrijas Sociālo lietu ministrs Jorans Heglunds.
Epidēmija klauvē pie durvīm.

Cerams, ka arī šoreiz tā izrādīsies viltus trauksme.

Tagad, nav runa par veselīgiem vai mazāk veselīgiem pārtikas izstrādājumiem.
Šoreiz ir runa par smagas slimības izraisītāja izplatīšanos ar diedzētu graudu salātu starpniecību.

Šonedēļ noskaidrojās, ka arī kāds zviedrs ir inficējies ar bīstamo ehec-tipa zarnu infekcijas slimību lietojot salātus dzimtenē. Tāpēc vakar un šodien zviedri ņem ārā no veikalu plauktiem arī vietējā ražojuma diedzētās sēklas un graudus.
Coop, Axfood, Willys, Hemkop, Prisextra met ārā ”veselīgos salātus” un tos piemeklē ”spāņu gurķu” liktenis.
Slimību izraisošā baktērija ir ļoti agresīva un viens vienīgs asns spēj inficēt cilvēku, – tā uzskata Pārtikas uzraudzības dienests un tauta klausa.
Vācijā pēc veselīgo salātu ēšanas bojā gājuši jau 47 cilvēki, Zviedrijā – viens.
Paradoksāli, ka cilvēki mirst no tā saucamā ”veselīgā ēdiena” – no diedzētu graudu un sēklu salātiem.
Kas īsti ir vainīgais un kur ”suns aprakts” joprojām neviens nevar skaidri pateikt. Sēklas vai higiēnas trūkums?
Pagaidām īstais slimības izraisītājs ir miglā tīts.
Notikumi seko kā kārtīgā Holividas filmā. Dramatiski un pagaidām bez konflikta atrisinājuma. Sviežam ārā tonnām gurķu, salātu un …varbūt visdrošākās tagad izrādīsies mūsu Selgas ”neveselīgās” vafeles?
Mūsu skandalozās vafeles var mierīgi uzelpot.
Paradoksāli, bet fakts.
Vai mūsu veikalu plauktos šie salāti dzīvojas mierīgi?
Joprojām ir?

PS
Diedzēt var: redīsu, lucernas, sinepju, kressalātu, krešu, saulespuķu, sarkano biešu, sinepju, sarkano un zaļo kāpostu sēklas; kviešu, miežu, rudzu, griķu un auzu graudus;
Ķīnas pupiņas, lielos pelēkos zirņus, lēcas.
Nekā sarežģīta diedzēšanas procesā nav.

5 comments


 1. Jā, kā Holivudas filmā. (Režisors?..)
  Kāpēc baktērija ir tik agresīva? Vai ne tāpēc, ka dabiskā ceļā tāda nevar
  rasties? (Kā TV izteicās kāds lietpratējs, tas būtu tāpat, kā dabiskā ceļā
  sakrustoties cilvēkam ar pērtiķi.). Kaut kas attāli līdzīgs notika ar HIV,
  kas nu jau 30 gadus “strādā” Āfrikā, būtiski samazinot iedzīvotāju skaitu
  pasaulē.
  Varbūt vienkārši tiek sēta panika, “testēta reakcija”? Kur, piemēram,
  palika prognozētās gripas epidēmijas (piemēram, “putnu gripa”),
  pandēmija, par kuru bija zināms, ka tā “noteikti būs”? Uz laiku
  atlikta?


  • Jā, uz šo jautājumu, šķiet, vislabāk atbildēja Alise Brīnumzemē – ” es nevaru neko izdarīt, ja viss ir dzīvs”. Neesmu konspirācijas teoriju piekritēja. Nedomāju, ka “kāds palaidis šo baktēriju” Vācijā apzināti. Putnu gripa un cūku gripa bija mūsu modrības un gatavības pārbaude. Cilvēce ik pa 100 gadiem piedzīvo ļoti postošas epidēmijas. Tas ir zināms un tas var atkārtoties. Diemžēl. No šejines arī ekspertu panikas sajūta.


   • Ja kāda jauna epidēmija sāktos kaut kur Āfrikā (Ebola vīruss), tad varētu bez ierunām piekrist cien. Veinbergas ”sērgas versijai” par 100%. Taču, ja pat tādās valstīs kā Vācija tās epidēmijas sāk piemeklēt 2x gadā (kāds atceras ‘dioksīna’ škandālu-?), tad nu jāmeklē vēl kāds iemesls bez dabiskuma&dabīgā. Prātā man viena 19.gs. filosofa atziņa par cilvēku rīcību dzenoties pēc lielākas peļņas %-a ‘ …ja kapitālists jūt 100% peļņas iegūšanas iespēju, tad viņš pārkāps jebkuru instrukciju, direktīvu par drošības kontroli, ja 200% ,tad….”

Leave a Reply