Novaja Volna atved mums Krievijas tikumus un likumus. Vai mēs tos pieņemsim?

2011.gada 29. jūlijā

Novaja Volna rīkotāji, izraidot no publiska pasākuma Latvijas medija TVnet žurnālistus par kritisku materiālu gatavošanu, ir rīkojušies atbilstoši savas zemes – Krievijas izpratnei par preses lomu un uzdevumiem. Krievijā ir norma, ka prese un žurnālistu darbība tiek kontrolēta un mediji funkcionē zem smagas cenzūras griestiem. PSRS mantojums tur joprojām dzīvs un par šo faktu Krieviju regulāri kritizē Starptautiskās žurnālistu organizācijas. Zviedrijas Publicistu klubu ieskaitot, kura biedre esmu arī es.

Latvija šodien, pateicoties 20 neatkarības gadiem, preses brīvības ziņā ir tālu priekšā Krievijai un mūsu žurnālistu organizācijām būtu sakāms savs vārds šajā sakarā par žurnālistu darba ierobežošanu brīvā un demokrātiskā valstī. Tāpēc Krievijas popkultūras pasākuma rīkotājiem nāksies respektēt mūsu valsts normas un Eiropas Savienībā akceptētās žurnālistu tiesības.

Viņi ir atbraukuši pie mums, te vairs nav PSRS/Krievija un no Kremļa mūsu žurnālistus regulēt maz izredžu.

Jaunais Vilnis rīkotāji joprojām, nenogurstoši deklarē, ka viņi sagaidot no Latvijas lielāku pretimnākšanu šī pasākuma rīkošanā, taču paši Novaja Volna „bosi“ savos konkrētajos darbos un rīcībā neizrāda kaut formālu respektu un cieņu valstij, kurā viņi uz 5 gadiem grib vēl noenkuroties kopā ar savu „vilni“.

Novaja Volna bosi parāda savu īsto attieksmi pret Latviju. Šajā foto to var labi redzēt.

Spilgtākais piemērs šai ignorancei ir nesenā Novaja Volna organizatoru vizīte pie Latvijas prezidenta, kuras laikā tikai pāris delegācijas dalībnieki bija ievērojuši elementāru etiķeti un saģērbušies atbilstoši situācijai, respektējot Latvijas valsti.

Nedomāju, ka Igors Krutojs, Raimonds Pauls, Ļevs Leščenko vai Laima Vaikule ir neizglītoti tumsoņas un nedomāju, ka Latvijas Prezidenta kanceleja vai „protokola grāmatas“ viņus neinformēja par to kādā izskatā civilizēti cilvēki dodas pie valsts prezidentiem uz oficiālu pieņemšanu? Prezidents simbolizē Valsti. Pat ja viņu izpratnē Andris Bērziņš tikai „mazas banānu republikas“ prezidents, arogance pret Latviju bija redzama. Diemžēl.  Vienīgais Maksims Galkins izskatījās protokola normām atbilstoši un krasi atšķīrās no karnevāliskā Krievijas apmeklētāju bariņa.

Igors Krutojs pie Latvijas prezidenta. Foto http://www.nra.lv

Cerams, ka turpmāk Novaja Volna un paralēli notiekošā jauno krievu samita rīkotāji, kā arī šo pasākumu kvēlie atbalstītāji Latvijā izdarīs pareizus secinājumus un respektēs uzvedības normas Latvijā un Eiropas Savienībā un padarīs šo pasākumu par interesantu un vajadzīgu ne tikai NVS valstu skatītājiem un jaunajiem krieviem, bet arī mums- Eiropas Savienības pilsoņiem.

Cerams, ka tas notiks bez politikas, bezgaumības un vulgaritātes piejaukuma, kas pašlaik lien laukā no tā pa visām šuvēm. Tad pret to nebūtu iebildumu arī viskvēlākajiem „Novaja Volna“ kritiķiem.

Papildu info: http://sandraveinberga.lv/2011/07/27/blikskis-ap-%e2%80%9dnovaja-volna%e2%80%9d-desmitgadi-un-krievijas-politiskas-varas-demonstracija-jurmala/

http://sandraveinberga.lv/2011/07/24/krievu-popkulturas-tingeling-goes-russia-jaunais-vilnis-novaja-volna-2011-jurmala-ieradies-latvija-videosveiciens-jaunajam-vilnim/

http://sandraveinberga.lv/2011/04/03/balaganu-logika-riga-jurmalas-%e2%80%9djaunaja-vilni%e2%80%9d-latvija-vaveres-riteni/

Foto: www.nra.lv, www.tvnet.lv

17 comments


 1. Aren’t you slightly overreacting?
  It sounds too pathetic.
  Mr. Berzins isn’t the british queen anyway. And those visitors are artists actually.


  • Nē, es reaģēju normāli. Tieši tāpat kā to darītu mani kolēģi Somijā, Zviedrijā, Islandē vai Dānijā, šādā gadījumā. Karalis, Karaliene vai Prezidents ir viens un tas pats līmenis normālam demokrātiskam cilvēkam, kas ciena valsti, kurā atrodas. Mr. Bērziņš nav privātpersona, bet Valsts reprezentants. Mākslinieki un aktieri nedēvās uz Rīgas Pili spēlēt vai dejot, bet gan satikt valsts augstāko amatpersonu oficiālā vizītē. Apģērbs signalizē attieksmi un kompetenci. Tik vienkārši tas ir.


 2. A ko darīt? Šis pasākums ir liela nauda un kamēr nebūs kaut kas līdzvērtīgs, ko likt priekšā, lai papildinātu Jūrmalas pašvaldības kasi, būs vien jāpacieš. Tomēr par to, ka Prezidents pieņem parastas privātpersonas pie sevis, noteikti neliecina par mūsu valsts pašcieņu, jo parastajiem biznesmeņiem ir savs darbības loks, bet Prezidentam savs un tie nekrustojās. No otras puses Bērziņam pašlaik mēģina pacelt reitingu par jebkuru cenu.


  • Par lielo naudu Jūrmalā var diskutēt. To apgalvo, bet Jūrmalas pilsēta nav publiski atskaitījusies un pierādījusi sabiedrībai peļņas rādītājus (saistībā ar JV). Viena vai divas nedēļas jūlijā nav bizness. Protams, ka Jūrmalai nav nākotnes redzējuma un šī kūrorta zona stagnē. Baltijas jūras kurorti nevar aizstāt Vidusjūras līdzīgas izklaides vietas (šlesera kārtēja ideja) un tas, ka LV cilvēki nemāk atpūsties arī ir fakts (tukšpadsmit Jomas ielā, kad tur nekas organizēts nenotiek). Būtībā šim mērķim būtu vajadzīga publiska apspriešana un konkursi, taču no malas Jūrmala izskatās ļoti korumpēta savā vadībā un pagaidām nekas neliecina, ka iedzimtie paši kautko spēj izprojektēt savā un piejūras zonas labā.

   Attīstībai nepieciešama drosme un moderna domāšana, taču nedomāju ka Krutoja un šlesera ideja būtu pārliecinoša Baltijas jūras kūrortam, kur ziemā sprēgā sals un virpuļo vēji.

   Mani vecvecāki savulaik dzivoja “zemeņu galvaspilsētā” Bulduros, tēvs spēlējis tenisu un braucis ar jahtu no Majoriem uz Roņu salu, taču PSRS laikā to visu iznīcināja, pārvēršot Jūrmalu par Maskavas “slēgto guļamvagonu” sanatoriju un atpūtas namu ķēdi. Tagad ir citi laiki un Trampa idejas mani personīgi neuzrunā. Diezzin vai vulgārie tusiņi ir tas ar ko mēs vēlamies būt unikāli pie Baltijas jūras.

   Man šķiet, ka unikalitāte ir pats galvenais ar ko varam konkurēt pasaules tirgū.


 3. Ar ko ,,Jaunais vilnis” sliktāks par agrāk aprakstīto Eirovīziju? Abās vietās valda spīguļi un pops. Agrāk strādāju fotoaģentūrā, kas apkalpo presi, tāpēc zinu, ka JV ir labs veids, kā aizpildīt žurnālīšu lapas, tātad – nes labumu latvju valstij, lai kādas dīvainības tur notiek. Būtu vairāk jādomā par gūstamajiem labumiem, nevis gadu gadiem jāšausminās par krievu invāziju Jūrmalā. Kādas ir alternatīvas? Smuks, tukšs asfalta celiņš, kur pastaigājas tīrasiņu latviešu parītis? Nav ko vaimanāt par krievu popsu, ja Latvijā populārākais ir LR2 šlāgeris!
  Es vienmēr gaidu Jūsu kā žurnālistes sižetus no Stokholmas, lai uzzinātu kā klājas tur, bagātajā skandināvu pasaulē, bet te blogā lasu pukstēšanu par to, cik mums te, Latvijā, viss slikti…
  Esmu skandināvu kino fane, kas man radījis sajūtu, ka jebkurā valstī ir savas sāpju zonas, savi nesmukumi. Jā, mums ir Jaunais Vilnis. Nu un?! Pat bagātā un demokrātiskā Norvēģija nespēja sevi pasargāt no viena tīrasiņu pilsoņa vājprāta.
  Ko es ar visu šo gribu teikt.. Jaunais vilnis ir lieliska iespēja latviešu popmāksliniekiem pārbaudīt sevi uz lielās skatuves un lielas auditorijas priekšā. JV ir iespēja latviešu žurnālistiem pierakstīt pāris lapas, nopelnot dienišķo maizīti. Vulgārie tusiņi, tā Jūs to saucat? Iesaku vēlreiz paskatīties Eirovīziju. Nav tur nekā inteliģentāka!


  • Paldies par viedokli. Diemžēl Jums nepiekrītu. Nevajag salīdzināt nesalīdzināmas lietas. OK, Jūs gribat lai es stāvu klusu par procesiem, kas notiek Latvijā…lai turpmāk arī ir silti, jauki un pūkaini. Man patiešām žēl, ka jūs neredzat starpību starp Jauno Vilni un Eirovīzijas konkursu un neredzat, kāda milzīga starpība ir šīm “divām skatuvēm”.
   Vajadzētu kritiku uztvert konstruktīvāk. ” Pukstēšana” nav viegla lieta, daudz ērtāk ir glaudīt pa spalvai…vai Jūs to vēlaties?


 4. Šīs dienas notikumi skaidri parāda atbildi uz jautājumu, ko uzdevāt šī raksta virsrakstā, – “Novaja Volna atved mums Krievijas tikumus un likumus. Vai mēs tos pieņemsim?”
  Es šeit domāju par norisēm pēc Novaja Volna noslēguma koncerta un to atspoguļojumu masu informācijas līdzekļu galvenajās ziņās.
  Pavisam nejauši festivāla organizatori uz noslēguma koncertu un tam sekojošajām vakariņām bija ielūguši Valdi Zatleru ar kundzi, lai pateiktos par aizvadīto gadu labo sadarbību. Slēgtā banketa laikā pavisam nejauši Zatleram blakām uz brīdi piesēžas Šlesers, pavisam nejauši blakusesošie fotogrāfi viņu abu sarunu iemūžina, un …
  Šodien par to raksta ne tikai dzeltenais kasjauns.lv (tas būtu pašsaprotami), bet savu viedokli izplata LETA, to papušķo un tālāk nes diena.lv, ir.lv, apollo.lv. tvnet.lv, un, droši vien, ne tikai viņi vien. Nezinu, vai gaidāmajās vēlēšanās tā kādu balsi klāt dabūs Šlesers, bet esmu diezgan pārliecināts, ka Zatlera atbalstītāju skaits saruks.
  Novaja Volna nav dziedātāju konkurss, tas ir mūsu kaimiņu impērijas “Trojas zirgs”, caur kuru viņi vēlās ne tik sekmēt savu ietekmi Latvijā, bet jau pavisam drīz arī krievu valodai oficiālās valodas statusu ES.
  Īpašas uzmanības vērta ir arī žurnālistu vieta visā šajā notikumā un robežas neesamība starp dzelteno presi un mēdijiem, kas sevi pozicionē kā nopietni informācijas avoti, bet par to labāk lūgšu Jūs teikt savu viedokli.


  • Jūs diemžēl nesaprotat, ka Lady Gaga nav etalons ar ko salīdzināt un situācijas ir ļoti atšķirīgas. Tā nebija oficiāla pieņemšana pie Karalienes, kur Gaga nekad tādā izskatā nekad netiktu. Bet gan koncerts, ko apmeklēja karaliene.

   Mana nostāja nav populisms. Žēl, ka Jūs nesaprotat. Lasiet vairāk grāmatas par PR un etiķeti. Tas palīdz izprast pasauli un signālus, ko mēs dodam ar apgērbu.


   • Es tikai domāju, ka aizdomāties par etiķeti viņiem liktu, ja viņus neielaistu pie prezidenta neatbilstoši saģērbušos.. tagad, kad ielaida, vai tad ir iemesls ko mainīt?


 5. Pirmkārt, “Jaunais Vilnis” ir privāts, komerciāls pasākums. Tā norisi atspoguļot ir uzzaicināti dažāda līmeņa profesionāli žurnālisti un “žurnaļugas, jeb blogeri”, sniedzot tiem iespēju bez maksas un ar garantētām ērtībām piekļūt norises vietai un dalībniekiem.
  “TVNET” no sākta gala visas publikācijas veidoja tēndēti – nolīdzinot līdz ar zemi gan “Jaunā Viļņa” dalībniekus, gan apmeklētājus. Patiesībā man tā arī neizdevās atrast kādu publikāciju “TVNET”, kurai neietu cauri madmotīvs – “kat, kādi ķēmi tie krievi un viņu pakaļskrējēji”. Vienu dienu. otru dienu, trešo dienu – izraidīšana manuprāt bija ļoti paredzams rezultāts. “TVNET” bija ciemiņi “Jaunajā Vilnī”, tādi, kas nekautrējās izrādīt necieņu, visiem bakstīt ar pirkstu sejā un saukt par muļķiem. Rezultāts bija tāds, kāds tas bija. Manuprāt pareizs.
  Vizīte pie Andra Bērziņa nebija oficiāls valsts līmeņa pasākums. Andris Bērziņš bija Raimonda Paula čoms, kas piekrita uzņemt viņa ciemiņus, ne vairāk. Tas, ka Andris Bērziņš strādā par Latvijas prezidentu, vēl nenozīmē, ka apmeklējuma laikā būtu jāģērbjas smokingā. Etiķete ir laba lieta, tikai atbilstošā situācijā un laikā. Šis noteikti nebija tas gadījums.
  “Jaunais Vilnis” un Jūrmala. Kā vietējais varu droši apgalvot – pasākums ir ļoti nozīmīgs Jūrmalas iedzīvotājiem. Liela daļa biznesa Jūrmalā tiek veidota vidējam Ivanam – tūristam no exUSSR. Rehabilitācijas iespējas, ārstniecības iespējas, viesnīcas utt. “Jaunais Vilnis” ir Jūrmalas reklāma Krievijas centrālajā televīzijā primetime multimiljonu auditorijai. Tāda reklāma, ar Krievijas zvaigžņu ikgadēju piedalīšanos, ar šo pašu zvaigžņu un zvaigznīšu mīlestības apliecinājumiem pret Jūrmalu – tas viss maksā daudz dārgāk, kā izmaksas, kas saistītas ar “Jaunā Viļņa” organizēšanu.
  Noņemiet “Jauno Vilni” un aizmirstiet par ciemiņiem no Krievijas, tad Jūrmala pārvērtīsies par tādu pašu kluso rēgu zonu, kāda ir tās daļa “Ķemeri”.


  • DV, Tu gan esi aprobežots cilveks, vai 4 klases esi beidzis vispār (?) katrs tavs teikums dveš nekomptenci un aprobežotību….
   Kaut vai daži argumenti, kas to pierāda.
   1. NV nav privāts pasākums. Privāta ir ballīte pie Jums dzimšanas dienas sakarā, ja to netranslē TV. NV ir publisks pasākums, kurš tiek atbalstīts arī ar Latvijas, t.i. Jūrmalas nodokļu maksātāju naudu. Pajautā Jūrmalas domē, kā viņi to dara. To translē LNT.
   2. Vizīte pie Latvijas prezidenta bija oficiāls pasākums, pieņemšana. Ja tu to nesaproti, tad nepiegružo te internetu ar saviem murgiem un piezvani Prezidentam, viņš tev to pateiks. Smokingā uz oficiālām pieņemšanām neeiet gan, bet gan tumšā uzvalkā. Palasi S. Veinbergas PR grāmatas, ja tu pat to nezini.

   Pārējās muļķības, kuras tu te sarakstīji neceļas pat roka atspeķot, tāda sajūta, ka tu raksti no Tvaika ielas.

Leave a Reply