Ziemassvētku izgāztuve un interneta radio uzplaukums

2012. gada 22. janvārī

Snieg un snieg.

Aizsnieg ceļa zīmes.

Piesnieg pilni velosipēdi un mopēdi.

Snieg.

Snieg arī Ziemassvētku izgāztuvē.

Pretī manai mājai pašvaldība ierīkojusi Ziemassvētku eglīšu izgāztuvi. Tas ir kaut kas jauns.

Vispār jau zviedri met ārā eglītes no mājas ar dziesmām un dejām un pēc tam tās vairākus mēnešus ripinās ziemas un pavasara vējos pa piesnigušiem zālājiem un laukumiem.

Tradīcija ”dancināt ārā Ziemassvētkus” ar šādu finālu nav nekas simpātisks.

Nabaga eglītes pazemo kārtīgi.

Tagad vietējā vara izgudrojusi eglīšu ”savāktuves”.

Snieg arī tur.

Piesnieg arī radio.

Lielo kanālu ēnā pamazām dzimis jauns radio veids – tīmekļa radio. Mazās šejienes stacijas Gimme Indie, Dansbandsdax un NE Radio spēlē mūziku visu diennakti un,  neskatoties uz Spotify klātbūtni, pievilina sev aizvien jaunus klausītāju lokus.

Šādam radio neko daudz nevajag – vienu datoru, pieslēgumu internetam, vadus uz mikseru pulti un pāris papildus mikrofonus.

Viss.

Radio gatavs.

Piemēram, Gimme Indie pastāv jau četrus gadus un par dzīvi nesūdzas un turpina raidīt visu diennakti.

Viena daļa no šīm ”webradiostacijām” raida kā parastas komercstacijas ar savu a-sarakstu un translācijām no neparastiem koncertiem. Citi pievieno klāt arī interneta diskusiju lapas un sūta muzikālus sveicienus. Dansbandsdax   raida deju mūziku jau piecus gadus un NE Radio – tekno. Šīs mazās radiostacijas nekonkurē ar lielajiem komerckanāliem un par klausītāju trūkumu nesūdzas. Gimme Indie – 20 000 klausītāju mēnesī, NE Radio – 300 000.

Kopīgais šīm mazajām radiostacijām ir orientēšanās specializētas nišas virzienā.

Sabiedriskais radio šo nišu nespēj ieņemt.

Neraugoties uz Spotify piedāvājumu, klausītāji paliek uzticīgi sava radio ”repertuāra izvēlei”. Paradoksāli, bet fakts. Mp3 radio nav izkonkurējis.

Protams, ka arī tradicionālo radio var klausīties internetā.

Sveriges Radio, savulaik sāka raidīt nišu mūziku (P3 Street, P3 Rockster), taču klausītāju trūkuma dēļ šī iniciatīva tika likvidēta. Pašlaik SR ir 10 webradio kanāli, populārākais no tiem raida diennakts ziņas.

Jāpiebilst, ka pastāv atšķirība starp webradio un podcast radio. Pirmais raida nepārtraukti, otrais – īsas programmas, kuras var lejuplādēt no interneta periodiski.

Kādas labas interneta radiostacijas varat man piedāvāt no Latvijas?

One comment


  1. Sandra, man šķiet ka tīru interneta radio Latvijā nav, bet ir pāris jauni parādījušies, kas ir diezgan interesanti. Piemēram, Spin FM, kas pieder Radio SWH, izveidots, lai iegūtu atpakaļ zaudēto auditoriju pēc radio 101 izveidošanas. Un Spin FM konkurē spēcīgi tagad ar Eiropas Hitu Radio, un man šķiet, ka diezgan veiksmīgi, jo pavērojot aizvien vairāk var redzēt, ka klausās šo radio. Tā kā uztvert var tikai Rīgā šo raidstaciju, tad daļēji, manuprāt, tas ir interneta radio, jo visa pārējā Latvija klausās to internetā.
    Tas tāds jaunums.
    Nē, tomēr ir tīrs interneta radio arī Latvijā, bet tur tiek atskaņota tikai deju mūzika 24/7 un pieder klubam.
    Ir laba adrese eradio.lv, kur ir visas raidstacijas Latvijā, interesanti,ka to mums īstenībā ir daudz.

Leave a Reply