Somijas prezidenta amata finālisti – bez pelēko peļu sindroma.

2012. gada 23. janvārī
Sauli Niniste,  foto - www.kleinzeitung.at
Sauli Niniste, http://www.kleinzeitunf. at

Somijas vakardienas vēlēšanas krasi disonē ar zviedru politisko krīzi.

Tikko – nedēļas nogalē no sociāldemokrātu līdera psteņa skaļi atkāpās vispelēkākais no līdzšinējiem sociķu vadītājiem Zviedrijā – Hokans Ljuholts.

Turpretī somi (pretēji latviešiem un zviedriem) turpina izraudzīties augstākajiem valsts amatiem harizmātiskus, emocionāli un intelektuāli jaudīgus cilvēkus. 

Tādiem noteikti var pieskaitīt arī abus Somijas prezidenta amata pašreizējos kandidātus Sauli Nīnistē un Peku Hāvisto.

Vakar konsrevativo līderis Sauli Nīnisto ”savāca” 37% balsu un ar šo ir samērā pārliecinošs līderis.

Par otro vietu cīņa bija pagalam spraiga. Tikai vakar vakarā noskaidrojās, ka Centra partijas eirokritiķim Pāvo Veirinenam ir gandrīz tik pat daudz balsu kā Zaļo partijas pārstāvim Pekam Hāvisto.

Beigās Hāvisto ar 18,5% balsu apsteidza Veirinenu (17,5%).

Pārējie kandidāti no līderiem tālu atpalika un tas nozīmē, ka Prezidenta vēlēšanām Somijā gaidāma otrā kārta. Februāri. Duēlis.

Tas arī tika jau iepriekš prognozēts.

Somu vēlētāji šoreiz bija ļoti atsaucīgi un ieinteresēti (73%).

Pekas Hāvisto panākumi ir zināmā mērā pārsteidzoši. 

Viņu atbalsta galvenokārt jaunieši un sievietes.

Peka Hāvisto
Peka Hāvisto

Viņš publiski deklarējis savas homoseksuālās attiecības ar dzīvebiedru Neksaru Antonio Florešu un tieši šī iemesla dēļ kļuvis par kompromisa kandidātu tiem somu vēlētājiem, kas vēlās nostāties pert populistiem un galēji ekstrēmiem grupējumiem.

Pāvo Veirinens cerēja uz visiem eiroskeptiķiem, jo bija solījis atteikties no eiro un ieviest valstī no jauna somu ”veco” naudu. Taču – bez panākumiem.

Liberālis apsteidza konservatīvi domājošos.

Pagaidām izskatās, ka februārī uzvarēs Sauli Nīnisto. Taču…ko var zināt.

Somijas prezidentam ir liela teikšana ārpolitikā un šeit, protams, daudz spēcīgāka kandidatūra ir tieši Peka Hāvisto, kuram ir pamatīga darba pieredze ANO kara zonās un starptautiskajā politikā.

Laiks radīs ko Somija izvēlēsies.

Pats galvenais – tā nebūs pelēkā pele bez harizmātisma un šarma, birokrāts bez teksta un idejām ar kuru esam iekrituši mēs.

 

Lai somiem veicas!

 

 

2 comments


  1. Runājot par pēdējo teikumu- man liekas, ka mēs neesam iekrituši. Tā iemesla dēļ, ka nebija cita kandidāta. Tie, kuri atbilst kritērijiem, nevēlas uzņemties šo pienākumu. Vai nu netic šim amatam vai arī pēdējie kadri to nodegradējuši līdz ”prezidenta pienākumu izpildītājs” līmenim.

Leave a Reply