Demonstrācijas pie Krievijas vēstniecības Stokholmā. Irāna var padziļināt krīzi.

2012. gada 30. janvārī

 

Sīrija, foto no autores arhīva
Sīrija, foto no autores arhīva

Krievijas vēstniecības Stokholmā apmēram 100 demonstrantu pauda protestu pret Krievijas nostāju Sīrijas rezolūcijas pieņemšanai ANO. 

Kā zināms, Krievija un Ķīna bloķē šīs rezolūcijas pieņemšanu ANO drošības padomē. Demonstrācijas par šo pašu jautājumu vakar norisinājās arī vairākās citās Eiropas galvaspilsētās.

  • Mēs turpināsim protestēt pret Krievijas nostāju, kamēr viņi būs spiesti mainīt savu attieksmi pret sīriešu tautu, – skaidro medijiem Stokholmā Azaids Heiders – Sīrijas revolūcijas atbalsta grupas vadītājs.

Pašlaik sīriešu armija uzsāk savu bruņoto ofensīvu Damaskas priekšpilsētās.

Kaujas ir bargākās nekā līdz šim un asiņainie konflikti saasinās.

Svētdien Krievijas Ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs neskopojās ar indīgām piezīmēm (Itar Tass) Arābu līgas vadītāju virzienā. Pēdējie gatavojas atstāt Sīriju.

ANO projekti šī konflikta noregulēšanai ir vairāki, bet aptuveni.

Viens no tiem paredz pieprasīt Bašara Al Asada atkāpšanos.

Kopējais upuru skaits Sīrijas ”pilsoņu karā” pašlaik ir apmēram 5 500 cilvēku.

Pēdējā nedēļa ir bijusi visasiņainākā – 200 upuru.

Tikmēr Irānas virzienā Eirpa sagatavojusies sankcijām, kas var trāpīt iniciatoriem atpakaļ un atgādina uzkāpšanu uz grābekļa. 

Irāna gatavojas (sankciju dēļ) slēgt stratēģisko Hormuza šaurumu. Tas nozīmē, ka naftas cenas (pie mums) jau vasarā strauji pieaugs.

Briselē izdomātais Irānas naftas importa boikota likums stāsies spējā 1. jūlijā.

Tas izraisīs nopietnas ekonomiskas un politiskas sekas mūsu pašu majās.

Gribēts bija labi – neatļaut Irānai bagātināt urānu, kas varētu tikt izmantots kodolieročos.

Taču neaizmirsīsim, ka Irāna ir trešā lielākā naftas eksportētāja valsts.

Tikko, vakar Irānas parlaments sprieda par eksperimentālu naftas piegāžu pārtraukšanu Eiropai. Pagaidām vienošanās šajā jautājumā Teherānā neesot panākta( ziņu aģentūra Metr).

Pagaidām nav.

Neaizmirsīsim, ka 40% naftas šodien ceļo caur Hormuza šaurumu.

Ja irāņi kārtīgi sadusmosies un slēgs tranzīta ūdeņus, tad naftas cena pieaugs par 200 dolāriem (par barelu) un sasniegs atkal kritisko 2008. gada līmeni (Nordea, naftas cenu analītiķe Tīna Sāltveda).

ES paredz ieviest arī visu Irānas Centrālās bankas kapitāldaļu iesaldēšanu ūnijas valstīs un apturēt jebkādu cēlmetālu tirdzniecību ar Irānu.

Mums un mūsu automašīnām tagad var palīdzēt Sauda Arābija, ja tā piekritīs kompensēt  gaidāmo degvielas iztrūkumu un palielināt naftas eksporta apjomus. Taču saudiešu nafta nav tik tīra kā irāņu un tehnoloģiskais process palieinās ražošanas izmaksas.

Mēs atkal būsim turpat.

Vissmagāk Irānas naftas embargo trāpīs pa pašlaik vājajiem ES ķēdes posmiem – Itāliju, Spāniju un Grieķiju, kas pašlaik pārtiek gandrīz tikai no Irānas naftas importa.

Kāds būs embargo politiskais efekts?

Japāna un Dienvidkoreja pievienosies Eiropai, bet Ķīna un Indija iešot pretēju ceļu.

Tas nozīmē, ka mūsu embargo Irānas naftas eksporta iespējas neapturēs.

Viņi nopelnīs līdzšinējā līmenī, eksportējot uz visstraujāk augošajām ekonomikām Āzijā.

Turpretī mēs jutīsimies solidāri pret Izraēlu un maksāsim par dīzeļdegvielu un benzīnu dārgāk.

Irāna var padziļināt Eiropas ekonomisko krīzi.

5 comments


  1. arī irāna ir izcili skaista zeme ar izcili skaistiem cilvēkiem un arī šo vietu amerikāņi ar eiropas dižvalstu morālo un militāro atbalstu(tai skaitā arī pundurdižmaņvalsts latvija) grasās sagraut savu savtīgo interešu vārdā. labi, ka irāņi ar saviem zinātniekiem tik tālu tikuši kodolprogrammas attīstībā – tas vienīgais attur maituērgļus sākt iznīcinošo karu ar šo cilvēcīgi godīgo un etniski tik brīnišķo valsti.
    long live iran!


    • Nevajadzētu jaukt valsts skaistumu un cilvēku labsirdību ar politisko varu. Tās ir divas – dažādas lietas. Jā, Irāna ir izcili skaista zeme, bet politiskais režīms pašlaik tur atbaidoši necilvēcīgs. Nav Latvijai nekādu savtīgu interesešu. Mēs nepārdodam ieročus kā to dara Krievija. Paskatieties arī kādu rietumeiropas ziņu dienestu, ne tikai Krievijas propagandas mašīnu. 🙂


  2. pagaidām esmu izticis bez krievu propogandas ziņām, vissvērtīgākais info atrodams alternativajā eiropas mediju telpā, internetavīzēs (angliski), neoficiālās tv ziņās, blogos u.tml.
    un latvijai ir savtīgas intereses gan sīrijas, gan irānas iznīcināšanā, ja mēs ar latviju šoreiz saprotam mūsu politiķus, jo viņiem, ne jau pārējiem mums to vajag – šamiem taču jābauda valdīšanas saldme, lienot pakaļā katram eiropas varas un amīšu dižvaras pārstāvim, un jāturpina pildīt savus makus no mūsu nodokļu rēķiniem. skumjākais, ka mēs paši šos indivīdus ievēlam, bažās par krievu hegemonijas iespējamo atdzimšanu latvju zemē, tātad esam šādu valdību arī pelnījuši

Leave a Reply