Kārta pienākusi Ķīnai

2011. gada 4. marts

Ķīnas režīmam pašlaik neklājas viegli. Tiek darīts viss, lai nepieļautu ”Jasmīnu revolūcijas” turpinājumu uzlecošās saules zemē.

Pirmie uz savas ādas to sajūt ārzemju žurnālisti. To skaitā arī Zviedrijas sabiedriskās televīzijas korespondents Pekinā, Niklass Šjēgrēns. Arī viņam policija aizliedza tuvoties demonstrāciju vietām valstī, kas mutuļo pēdējo divu nedēļu laikā.

Ķīnā ir nemierīgi, taču neviens par to nedrīkst zināt. Ķīniešu varas iestādes šonedēļ sākušas aizliegt ārzemju žurnālistu brīvu pārvietošanos valstī un pieprasa ”noformēt īpašas atļaujas” pirms intervijām ar ”parastajiem pilsoņiem”.

Ja ārzemju žurnālists jaunos noteikumus pārkāps, tad varas iestādes draud ar ”vīzas atņemšanu”. Pagaidām Pekina strostē žurnālistus. 20 valstī akreditētie žurnālisti jau dabūjuši pa mizu no ķīniešu varas iestādēm.

Līdz šim varas iestāžu attiecības ar žurnālistiem Ķīnā bija normālas, tagad spriedzei pieaugot, sākas agresīvas attiecību konvulsijas. Tikko aizvadītajā preses konferencē Pekinā Ķīnas valdības ārlietu resora pārstāve uzsvēra, ka viss (attiecībās ar ārzemju žurnālistiem!) paliekot pa vecam, taču ”žurnālisti nedrīkst pārkāpt likumus, lai ražotu ziņas”.

Pēc Jingas Lū domām, valdības opozicionāri ir ”tukši pļāpas” , kas ”alkst popularitāti medijos” un tieši tāpēc ārzemju žurnālistiem savos ziņojumos Zviedrijai, Lielbritānijai vai ASV ”ar šādiem ļaudīm ķīniešu vidū nevajag aizrauties”.

Skaidrojums atgādina Muamara Kadāfi formulējumus. ”Zaļās grāmatiņas” autors Lībijā (tieši tāpat kā Mao ”Sarkanās grāmatiņas” mantinieki Pekinā) ir pārliecināti, ka tautas nemieru valstī nav, pie visa vainīgi ”ekstrēmi narkomāni, kas jau rīt pamodīsies un aizmirsīs savus protestus” (Kadāfi) un ”godkārīgi popularitātes elki” (Ķīna).

Vērojam tālāk. Izskatās, ka šoreiz viss būs komplicētāk. Daudz komplicētāk.

Leave a Reply