Sprādzieni Oslo – brīdinājums Stokholmai. Norvēģiem trūkst asiņu pārliešanai. Palīdzēsim?

2011. gada 23. jūlijā
”Saprotams, ka notikušais Oslo ietekmē arī mūs. Sadarbībā ar Drošības policiju, nekavējoties uzsākam valsts svarīgāko ēku, iestāžu un personu aizsardzību”, – medijiem uzsvēra Stokholmas lēņa policijas centrāles vadītājs Stefans Fēdfings. Apsardze pastiprināta arī Norvēģijas vētniecībai Stokholmā, Ārlietu Ministrijai un valsts premjerministra rezidencei Stokholmā.

Pašlaik tiek pastiprināta apsardze valdības kvartālam un Parlamenta ēkām Zviedrijas galvaspilsētā.

Policijas patruļas sāk apsargāt intensīvāk arī Karaļa rezidenci.

Panika ir slēpta, taču jūtama.

Šodien – sestdienā, 23. jūlijā jau zināms konkrēts bojā gājušo skaits. Agri no rīta norvēģu policija ziņoja, ka vismaz 91 cilvēks ir gājuši bojā apšaudē Utoijas salā vakar vakarā, kur norisinājās norvēģu sociāldemokrātu jaunatnes nometne.

Tas noticis dažas stundas pēc sprādzieniem Norvēģijas galvaspilsētā Oslo.

Bērni un jaunieši uz salas nošauti sistemātiski, ar automātisko ieroci teltīs, peldoties un pie ugunskura vietām. Slepkava ir 32 gadus vecs vīrietis, novēģis – Larš Bērings Breivīks.  Nav zināmi viņa rīcības motīvi, viņš nav iepriekš sodīts. Viņu tur aizdomās arī par sprādziena organizēšanu Oslo, jo ir skaidrs, ka viņš saistīts ar labējiem ekstrēmistiem. Policija traktē šo noziegumus kā teorisismu un par to draud 21 gads ieslodzījuma vietā. Slepkava sevi dēvē par nacionālistu un pauž ultrākonservatīvus politiskos uzskatus. Internetā var lasīt viņa politiskās deklarācijas, kas pauž naudu pret “visa veida multikulturālismu”. Viņš ir Brīvmūrznieku ložas biedrs, uz viņa vārda oficiāli reģistrēts šaujamierocis.

13.30 tika aizturēts vēl viens vīrietis, kuru tur aizdomās par līdzdalību noziegumā.

Pagaidām statistika ir šausminoša – 84 nogalinātie uz salas un 7 eksplozijas upuri pilsētas centrā.

Premjerministrs Jens Stoltenbergs savu preses konferenci šorīt astoņos no rīta iesāka ar vārdiem – ” Šādu traģēdiju mūsu tauta nav piedzīvojusi kopš Otrā pasaules kara. Es nespēju to aptvert, man tas viss šķiket kā murgs…”

Utoijas sala ir paradīze, kas dažu minūšu laikā tika pārvērsta par elli.

Iedzīvotāji no centra ēkām Oslo (pēc sprādzieniem) joprojām ir evakuēti (ieskaitot Aftenposten redakciju), policija aicina iedzīvotājus iespējami maz izmantot mobilos telefonus.

Evakuēti visi no Oslo centrālās stacijas.

Posts sakās vakar, 22. jūlijā plkst. 15.25 ar spēcīgu sprādzienu uz Askegata Oslo, iepretī valdības rezidencei.

Policija pagaidām izvirza versiju par to, ka uzbrukuma iemesls ir terorista plānots uzbrukums ar mērķi sagraut Naftas un enerģētikas ministriju un radīt politisku haosu valstī.

Ministrijas ēkai, sprādziena rezultātā ir sagrauta fasāde, izsisti logi, cietušas arī tuvējās ēkas, ieskaitot vakara tabloīda Verdens Gang redakciju.

Vadošais terorisma apkarošanas eksperts Tūre Bjongo NRK tiešraidē  uzsvēra, ka teroristu mērķis esot ”valsts svarīgākais pārticības simbols”  – nafta un politiskā vara.

Šonakt veikta kratīšana masu slepkavas dzīvoklī Oslo. Bija pamats aizdomām, ka šajā ēkā varētu detinēt spidzekļi, taču tas nenotika.

NRK un SVT turpinās tiešraides visu vakaru un visu nakti.

Visvairāk upuru, tātad, ir vasaras nometnē.

560 jauniešu un bērnu piedalījās vasaras nometnē šajā salā, netālu no Oslo. Par policistu pārģērbies noziedznieks, apmērām stundu pēc sprādziena Oslo, uzsāka šaut uz bērniem. 84 no ievainojumiem šodien jau miruši. Slepkava šāvis sistemātiski un augstasinīgi (stāsta aculiecinieki) – kā filmā vai datorspēlē. Vairaki bērni mēģinājuši bēgt peldus projām no salas, taču slepkava apšāvis arī visus peldošos.

Šodien šajā nometnē bija paredzēts premjerministra Jensa Stoltenberga un bijušās valdības vadītājas Grū Hārlemas Bruntlandes lekcijas.

Cerams, ka vairāk sprādzienu nedz Oslo nedz Stokholmā nebūs.

Norvēģijā pašlaik katastrofāli trūkst asiņu cietušajiem. Zviedrijā šodien brīvprātīgie dodas nodot asinis, lai palīdzētu norvēģiem.

Varbūt mums arī vajadzētu rīkoties līdzīgi?

One comment


  1. Paldies par informaciju. Esam shoketi par notikumiem Oslo, kas savaa veidaa man personigi ir lidzsvara,sakaartotas vides, nodroshinajuma un socialo garantiju simbols. Bet norvegiem nu buus jaapaardomaa un jaapienjem, ka nedziivo izoleetaa videe, ka provokacijas un terorisms kaa infekcija var paarsteigt negaidiiti jebkur. Arii paaraak ekonomiski neatkariigo Norvegiju un nosveertos norveegjus censhas iebiedeet, diemzjeel. Priecajamies, ka muusu gjimenes draugi shobriid atrodas atvaljinajumaa aarpus Oslo un Norvegijas, bet tik un taa – maajaas buus jaatgriezjas, un tas vareetu nebuut tik patiikami shoreiz. Lidzjutiba cietushajiem.

Leave a Reply