Avīzi drukā – “neatejot no kases”. Nākotnes avīžu kiosks ir klāt.

2012. gada 8. novembrī

Digitālais avīžu kiosks, Meganews, DN
Digitālais avīžu kiosks, Meganews, DN

Gadu mijā Zviedrijā tiks atklāts pirmais nākotnes avīžu kiosks.

Modernais avīžu automāts aizņem četrus kvadrātmetrus. Ir dekorēts ar datoru ekrāniem un satur tehnisko aprīkojumu, kas nodrošina izvēlētās avīzes vai žurnāla papīra versijas izdrukāšanu divu minūšu laikā. Papīra kvalitāte ir laba (80 gr.) un daudzos gadījumos apsteidz pašreizējo papīra avīžu kvalitāti. Samaksa par pasūtīto avīzi notiek ar bankas kartes palīdzību.

Idejas autors ir pazīstamais zviedru televīzijas žurnālists un daudzu populāru zviedru sabiedriskās televīzijas autorraidījuma vadītājs Laršs Adaktusons.

Kāpēc radās šī ideja?

Avīžu un žurnālu piegādes valsts avīžu kioskiem, veikaliem un citām tirdzniecības vietām izmaksā dārgi. Bez tam, puse no piegādātajiem laikrakstiem un žurnāliem netiek izpārdota un tās jātransportē atpakaļ uz redakciju vai pārstrādes cehiem. Tātad ir liekas izmaksas un tiek piesārņota vide.

Aktuālā print-on-demand tehnoloģija nodrošina avīzes papīra kopiju izgatavošanu uz vietas. Brīdī, kad pircējs ir gatavs pirkt.

-Ideja radās kāda tumšā un garā vakarā, sarunas laika ar brāli. Mans brālis ir privātuzņēmējs finanšu kapitāla tirgū un viņam ir pieejami vajadzīgie kontakti. Es protu piegādāt tikai idejas un izklāstīt mediju vajadzības, taču tālāko organizē brālis. Ideja ir mana, bet realizāciju veiksim kopīgi, – atzīstas medijiem šodien Larš Adaktusons.

Jaunais projekts pieprasa investīcijas un ir riskants. Pagaidām idejas īstenošanu atbalsta zviedru avīžu un žurnālu izdevēji, taču brāļi redz iespējas arī eksporta virzienā. Nav izslēgts, ka lielo izdevumu izdevēji saskatīs šajā projektā iespēju ietaupīt uz transporta izmaksu rēķina un paredzēs iespēju īpaši populāru izdevumu papildu tirāžu piegādē brīžos, kad pircējs izķer avīzi kāda skandaloza raksta dēļ.

Jaunā kioska klientūra varētu būt arī žurnāli ar mazu metienu (māksla, kultūras, intelektuālie, zinātnes izdevumi), kuru izplatīšana tradicionālajā izplatīšanas tīklā līdz šim nebija rentabla. 

Tehnisko nodrošinājumu idejai garantē tehniskas konsultācijas birojs Sweco, industrijas dizaina uzņēmums La plus B un koncerns Ricoh.

Jau nākamgad šie kioski tiks izvietoti ”biezi apmeklētās vietās”, kurās pagaidām nav avīžu kiosku. Piemēram – lidostā Skavsta, viesnīcās, supermārketos, Akadēmiskajā Karolinska slimnīcā Stokholmā un citur.

Nākamais solis būs ”kioska” eksports uz ārzemēm. Saruna šajā virzienā jau notiekot.

Laiks rādīs, vai mēs turpināsim lasīt papīra avīzi Ipad ekrāna vietā. Laiks rādīs.

4 comments


  1. “Papīra kvalitāte ir laba” – nu bet plīti var iekurt?
    Bet nopietni, ideja liekas interesanta. Starp citu, šādā veidā varētu arī grāmatas izplatīt.


  2. Interesanta ideja, jāredz ka tautās aizies. Kādas ir šobrīd atsauksmes no darbojošās kioska? Saprotu, ka gadu mijā ir atvēries.

Leave a Reply