Zviedrijā turpinās sviesta deficīts veikalos. Atsūtīsiet?

2011.  gada 28. septembrī

Lielveikalos un mazos veikaliņos šeit joprojām nav sviesta. Pie tukšajiem plauktiem neiztrūkstoši rēgojas zīmīte – ”Sviesta nav. Piegāžu traucējumi”.

”Zviedru sviests patiešām ir izbeidzies. To nav iespējams iegādāties”, – konstatē tuvējās kafejnīcas šefs Stokholmā. Viņam jau vairāk nekā mēnesi nākas lietot savās ceptuvēs importa sviestu un tas jau vairs negaršo maizītēs un cepumos tik labi kā vietējais. Kā citādi!

Šodien avīzēs tiek piedāvātas receptes kā ikvienam pašam sākt pagatavot mājas apstākļos sviestu no putukrējuma un skābā krējuma.

Kas noticis?

Piena ražošanas apjomi Zviedrijā ir samazināti. Tagad nāksies importēt piena izstrādājumus no ārzemēm. Pie vainas esot Eiropas Savienības regulējošā sistēma, kas 2009. gadā likvidēja Eiropas sviesta rezerves.

Rezultātā – sviesta šeit vairs nav.

Savādi, ka Latvijas ražotāji šo robu zviedru veikalos nav pamanījuši.

Manā ledusskapī joprojām gozējas no Latvijas atvestais sviests.

Taču drīz arī tas beigsies.

Avīzes ziņo, ka vienīgā valsts, kurai esot pašlaik sviesta rezerves esot ..Igaunija.

Koncerns Arla sola atjaunot sviesta piegādes zviedru veikaliem ar 3. oktobri. Zviedriem ir svarīgi, lai sviesta saturā būtu ”tikai un vienīgi govju piena krējums, bez piemaisījumiem” , kas esot bieži raksturīgi ārzemēs ražotajiem sviestiem. Ne vairāk kā 16% ūdens.

”Sviests zviedriem ir ļoti svarīga lieta, vēsturiski, etniski, kulturāli nozīmīga dzīves sastāvdaļa”, – konstatē Emma Šoldberga, Gēteborgas universitātes Ziemeļvalstu valodu doktorande. ”Iet kā pa sviestu’, ” kūst kā sviests uz pannas” , ” dzīvo kā pa sviestu”, – ir tikai daži no zviedru ierastajiem ikdienas izteicējiem.

Tagad …sviesta nav.

Vai var pasūtīt no kāda Latvijas veikala sviestu pa pastu uz Zviedriju?

4 comments


  1. Diez vai zviedri varēs atļauties iegādāties mūsu dārgos sviesta izstrādājumus – pirmkārt – dārgi, otrkārt – zviedru veselības sargi neļautu mūsu piensaimnieku samazgas ievest valsts teritorijā… Es nelietoju nedz sviestu (neadekvāta cena un kvalitāte) nedz margarīnu (kaitīgs). Un es gan zinu, kāds ir īsts, kārtīgā latvju lauku sētā kults sviests, turklāt, ja vēl ar kaņepīti klāt…


  2. Jums Kārli ir 100% taisnība! Īsts sviests ir kolosāli garšīgs! 🙂 Mums te šodien rīta avīzē nodrukāts īsais kurss sviesta gatavošanai mājās: 3 dl putukrējums, 2 dl skābais krējums + pārslu sāls. Samaisīt/saputot, nodalīt sviesta piku, attīrīt to – skalojot daudzos, daudzos ūdeņos tīru. Pēc tam pielikt klāt labu sāli ( pārslu vai Himalaju sāli). Sāku gatavoties… 🙂


  3. Nē, nē, tas nekur neder… Ticiet man, Sandra – īsts sviests ir tikai un vienīgi no svaigi slaukta, trekna piena, nekādi putu+krējumi (saldais krējums) + skābais krējums nedos to rezultātu, ko kārtīgs, sakults sviests no pirmavota (to sauc par vilšanos)… Tā nu tas, diemžēl, ir. Pats dumjākais visā ir tas, ka zviedri pieļauj tamlīdzīgu muļķību, kā piena kvotas, ja beigu rezultātā pašpatēriņam rodas iztrūkums. Nu, sekošu līdzi situācijai – kad nākošreiz braukšu uz Stokholmu, ņemšu līdzi lielu somu, pildītu ar sviesta bunduļiem, taisīšu biznesu… 😀

Leave a Reply