Occupy Wall Street kustība šodien sasniegusi Zviedriju. Vai šodien protestē arī Rīgā?

2011. gada 15. oktobrī

Vairāki simti, dažāda vecuma cilvēku šodien pulcējās Stokholmas centrā, lai piedalītos globālajā protesta kustībā pret finanšu pasaules alkatību ar nosaukumu ”Occupy Stockholm”.

Protestētāji pulcējās iepretī Valsts bankai un skandēja saukļus – ”pakariet bankas šefus viņu bonusu izpletņos, kas viņiem vienmēr dāsni pienākas!” ; ” Kas mēs īsti esam? Mēs esam visi, visi, visi!; ” Ko viņi dara ar mūsu naudu – pievāc, pievāc, pievāc sev!”

Tika rīkotas spontānas uzrunas, stāvot uz strūklakām.

Nekāda plāna šiem protestētājiem nav.

Neredz arī līderus, vadītājus un iniciatorus, kas varētu vēlāk kļūt par jauniem kustības vadoņiem.

Pasākuma dalībnieku skaitā ir visa spektra protestētāji – sākot no pārliecinātiem anarhistiem, liberāldemokrātiem, studentiem un beidzot ar pensionāriem, kas ”protestē vienkārši tāpēc, ka citādi vairs nevar izturēt”.

Nekādu konkrētu priekšlikumu sabiedrības pārvaldes rekonstrukcijai pagaidām šeit šiem cilvēkiem nav.

Pamatā tiek pausta kritika pret esošo finanšu sistēmu un pret to, ka valsts finansē bankas, kas savukārt pieprasa no saviem klientiem ”nevajadzīgas” nodevas un dāsni atalgo banku vadītājus un darbiniekus. Valsts politiskā vara iet roku rokā ar banku interesēm.

”Mēs vēlamies, lai tauta sāk saprast kā bankas mūs aplaupa”, –  šodien Stokholmā uzsvēra viens no demonstrantiem, kas attiecās paust savu vārdu.

Viņam līdzās stāvēja studente Annemarija un piebilda, ka ”ir jāpiedalās, jo jāpauž solidaritāte visiem, kas cīnās par šito lietu!”.

Minētā protesta kustība šobrīd strauji izplatās visā pasaulē. Šodien bija Occupy Wall street vispasaules protesta diena. Mītiņi bija paredzēti 951 pasaules pilsētā, 82 valstīs.

Savādi, ka demonstrētāju bija neparasti daudz.

Viņi atsaucās un reaģēja.

Diemžēl Romā demonstrācijas pārauga grautiņā. Dega automašīnas, gaisā smirdēja asaru gāze un negaidīti strauji demonstrantu idejas publiski metās aizstāvēt pats Mario Dragi, nākamais Eiropas Centrālās bankas šefs. ” Jā šie jaunieši ir pārskaitušies uz finanšu pasauli. Es viņus pilnībā saprotu. Pieaugušie ir nikni par krīzi, kur nu vēl jaunieši, kam šī krīze sit vissmagāk…”, – teica 64 gadus vecais ekonomists, kas vada Itālijas Valsts banku.

Vara sāk jau piebraukt demonstrantiem.

Ir pamats bažām.

Vismaz 2000 demonstrantu šodien aktivizējās Londonā, Frankfurtē.

”Tauta celies! Neguli!” aicināja aktīvisti ar sociālo portālu palīdzību.

Tokijā šodien protestēja vairāki simti. Austrālijā protestētājiem ieteica ņemt līdzi arī guļammaisus un pavadīt visu nakti laukumā, Valsts bankas ēkas priekšā.

Protesti šodien notika arī Seulā un Džakartā, Kenijā un Dienvidāfrikā.

Zviedrijā protestēja Stokholmā, Gēteborgā un Malmē.

Savādi, ka no Rīgas nāk klusums.

Vai tur šodien nebija demonstrācija iepretī Valsts bakas ēkai?

Leave a Reply