Žurku skrējiens pēc vakcīnām un kas notiks ar dāņu izmestajām

Speciāli TVNET

Vakar un aizvakar Latvijā ir sākts „žurku skrējiens“ pēc vakcīnām. Pavisam legāli un policijas apsardzē. Katrs var iet, stāvēt rindā un dabūt. Tāpēc uzvarētāji ir tie, kas izstāv 3 stundas rindā un dzīvo pilsētās. Ir veseli un var stāvēšanu uz ielas izturēt. Ieguvēji ir tie, kuriem auto. Vai vecāki, kuru bērniem ir automašīnas. Pārējie var pagaidīt un pastāvēt pie ratiem. Pēkšņi vairs nav svarīga iepriekšēja pieteikšanās, rindas kārtībā. Visa reģistrēšanās un prioritārās rindas sadeg zilās liesmās. Tagad darbojas loģika – „kurš pirmais brauc, tas pirmais maļ“. 

Kā būs tālāk? Domāju, ka zaudētāji būs prioritārās grupas un sirmgalvji, kuri joprojām nav saņēmuši savas vakcīnas rindas kārtībā. Daniela Pavļuta rīkotais „žurku skrējiens“ ir lieliska reklāma viņam pašam jauniešu vidū, bet pandēmija šo vakcinēto grupu skars daudz mazāk. Tie, kas mirst no vakcīnas, to vēl nav saņēmuši. Tad kā šo Latvijas savādo iniciatīvu novērtēt? 

Sāksim pēc kārtas

Pirms diviem mēnešiem Latvijā uzsākta vakcinācija pret pandēmiju. Ar sulīgām algām izraudzījās vakcinācijas biroja darbiniekus. Pēc tam, fanfarām skanot, vēstīja, ka būs „Latvia first“.  Priekšgalā soļoja Dziesmusvētku organizētāja Eva Juhņeviča un tas nozīmēja, ka kultūras vadītāji ir arī masu špricēšanas rīkotāji. Skatījāmies vakcināciju ka kinofilmu, kuras sižetu zina un saprot tikai pats „dziesmusvētku birojs“. Filmas pirmā aina pārsteidza ar negaidītu notikumu attīstību. Tā rādīja valsts redzamāko amatpersonu: bijušo un esošo prezidentu, kā arī valdības vadītāju publisku vakcinēšanu ar Astra Zeneca vakcīnu. No malas izskatījās dīvaini – varas cilvēki saņem pirmie un mēs pārējie kā bērni stāvam rindā. Kamēr citās valstīs valdības locekļi un karaliskās personas turpināja gaidīt un savas vecuma grupas vakcinēšanas laiku, mums smalkie ļaudis vakcīnas saņēma uzreiz, bez rindas, visas sabiedrības acu priekšā. Televīzijas ekrānos. Pateicās un atvadījās kameru un prožektoru starā. Aplausus nedzirdējām, bet Vakcinācijas birojs šo sižeta attīstības paņēmienu (elites vakcinācijas paraugdemonstrējumus) attaisnoja svešvārdos: A) citādi apstāšoties valsts; B) parastajiem cilvēkiem esot noderīgi vērot smalku ļaužu izdarības. Palika nepateikts pats svarīgākais – šādi birojs pateicās saviem iecēlējiem amatos, ko faktiski sauc par draudzības korupciju. Pa vidu zibēja informācija, ka vakcīnu nepietikšot, jo iepircēji, ministres Ilze Viņķeles vadībā, attiekušies no amerikāņu vakcīnām neizskaidrojamu iemeslu dēļ. Sekoja ministra nomaiņa un vakcinācijas filmas montāžas palēninājums. Kadrā parādījās jaunais ministrs Daniels Pavļuts ar jaunām ambīcijām un uzreiz sāka komunicēt Twitter mikroblogā. Tāpat kā Tramps. 

Pēc tam sākās „žurku skrējiens“, kas turpinās nu jau trīs dienas pēc kārtas. Atkal tiek vakcinēti cilvēki ārpus prioritārās rindas. Mikroblogos gavilē  jaunieši, kas saņēmuši „Astru plecā“ un patiecas Pavļutam, jo tagad varēšot beidzot braukāt pa pasauli.  Klusē vairākums, kuri nevar aizbraukt uz lielajiem centriem vakcinēties. Dziļāk ieraujoties pašizolācijā. Tad nu iznāk, ka tiešām dziedādami dejodami vakcinējam tos, kas grib, un nospļaujamies uz visām rindām, vecuma grupām, kas nevar vai netiek. Palaižam pīli, ka “vecie negrib Astra Zeneca“ un tenku, ka visiem Latvijā vakcīnas nepietiks. Rodas deficīta situācija un žurkas metas joņot.   

Špricēšanas sarežģīšana

Šķiet, ka nekā ļoti sarežģīta masu vakcinēšanas procedūrā nav. Jau pierādīts, ka tā vislabāk veicama svaigā gaisā, kur vīruss neizplatās tik pat strauji kā telpās. Tad process notiek vēl ašāk un ir drošāks pacientiem un medicīnas personālam. Varētu uzsākt vakcinēšanu autostāvvietās u.c. Taču arī šeit Latvija pārsteidza savus iedzīvotājus nevis ar gudru ideju aizņemšanos un to uzlabošanu, bet ar gongu un milzīgu „Stop“ zīmi. Proti, iesaistot masu vakcinēšanā ģimenes ārstus, papildinot vakcināciju ar asinsspiediena mērīšanu, plaušu klausīšanos un citu manipulācijām, kuras ir laba lieta, taču nekādi neiederas masu vakcinācijas gaitā pandēmijas apstākļos. Kurš šo klienta „apčubināšanu“ izdomāja? Kuram neienāca prāta, ka šādas rutīnas būtiski aizkavēs vakcinācijas procesu? Tas, kurš to izdomāja, nesaprata, ka plosās pandēmija? Ka īsā laika periodā ir jāvakcinē iespējami daudz cilvēku? Ka šādas „apčubināšanas“ var piedāvāt pacientiem, kas to vēlas, nevis ieviest kā obligātas? Gan jau šīs idejas autors gribēja labu, bet nobruģēja ceļu uz elli. Rezultātā Latvija jau vairākas nedēļas pēc kārtas cīnās par pēdējo vietu vakcinācijas tempos Eiropā ar Bulgāriju. Tad nu ir pēdējais laiks ķerties pie intensīvas vakcinēšanas nevis, turpināt liekulības teātri, kad ģimenes ārstiem no valsts kases tiek pat nedaudz samaksāts par šo vakcinācijas procesa palēnināšanu.

Nedomāju, ka šeit vainīgi ir ārsti. Vainīgs ir ministrijas birokrāts, kas šādu jaunradi ieviesa kā masu vakcinācijas procesa bremzi. Domāju, ka iespējami ātrāk nāktos atteikties no ģimenes ārsta pakalpojumiem covid19 vakcinēšanas gaitā un atdot pacientu grupas regulētām (nevis stihiskām) masu vakcinācijas procedūrām. Lai pie ģimenes ārsta vakcinēties iet tikai tie, kuri to vēlas. Nevis ar portālā „Mana vakcīna“ palīdzību tiek nosūtīti ar norīkojumu pie ģimenes ārsta. Pirms gripas vai „ērču encefalīta“ vakcīnām mēs neejam pie ģimenes ārsta. Covid-19 vakcinācijas laikā zāles šļircē saņems visi. Arī tie, kuriem ir paaugstināts vai pazemināts asinsspiediens. Tad kāda jēga ar šīm manipulācijām pirms vakcinēšanās vispār nodarboties un sarežģīt procesu?   

Vai dāņi izmet Astra Zeneca vakcīnu gružu kastē? Nē, atdos gribētājiem

Atsāksim skatīties vakcinācijas filmu. Trešdien Dānija oficiāli paziņoja, ka pilnībā atsakās no Astra Zeneca Covid-19 vakcīnas izmantošanas. Kļūstot par pirmo Eiropas valsti, kas pieņēmusi šādu lēmumu. Neskatoties uz Pasaules veselības organizācijas un Eiropas Zāļu aģentūras rekomendācijām turpināt šīs vakcīnas izmantošanu. Otrā atteicās Norvēģija ceturtdien. Zviedrija ar Astra Zeneca atļauj vakcinēt cilvēkus tikai pēc 65 gadu vecuma sasniegšanas. Tātad vienīgi pensionārus. Taču arī viņi kašķējas pretī un 1/3 pieprasa sev citu vakcīnu. Protams, ka varas aparātam Stokholmā tas nepatīk un pavīd idejas neteikt cilvēkiem kas viņiem tiek vakcinēts. Liekas, ka arī šeit gribētājiem Baltijas valstīs būs rezerves. 

Dāņi šo vakcīnu apturēja 11. martā un tagad ir otra reize, kad viņi no tās atsakās pilnībā. Iemesls ir blaknes, kas atklātas vairākām pacientēm pēc vakcinēšanās ar Astra Zeneca vakcīnu.  Tāpēc tiem 149 000 pacientiem, kuri karalistē ir saņēmuši šīs vakcīnas pirmo devu, otrā vairs netiks nodrošināta. „Mēs turpināsim vakcinēt strauji un daudzus, taču ar citu vakcīnu“, – medijiem atzīst Sorens Brostroms, Veselības aprūpes pārvaldes (Sundhedsstyrelse) vadītājs. Tas nozīmē, ka Dānija nesekos Eiropas Zāļu aģentūras rekomendācijām, jo uzskata, ka šī vakcīna izraisa nopietnus asins koagulācijas traucējumus dažiem pacientiem. Viņiem šķiet, ka tas ir būtiski. Dāņi neuzskata, ka šī vakcīna ir slikta. Protams, ka priekšrocības atsver zaudējumus. Taču katra valsts var izvēlēties riskēt vai neriskēt. Dāņi ir izlēmuši iet pret straumi un neriskēt. Dānijas vadošie speciālisti nevēlas izteikties tik krasi kā žurnālisti trešdien. Tagad tonis tiek mīkstināts, apgalvojot, ka paši ir gandrīz tikuši galā ar vakcināciju valstī (iedzīvotāju tikai 2x vairāk nekā Latvijā) un tāpēc var attiekties no Astra Zeneca. Jā, tiek minēti arī citi argumenti, taču skaidrs ir viens – ja kaut viena dāniete mirst no šīs vakcīnas trombembolijas sekām un šāda iespējamība pastāv, tad labāk no tā attiekties. Katra cilvēka dzīvība dāņiem šķiet vērtīgākā par labu vakcinācijas statistiku valstī. Ko darīs ar pāri palikušajām Astra Zeneca vakcīnām, kas ir lētas un viegli uzglabājamas? „ Katra valsts var izšķirties kā rīkoties. Šķiet, ka mēs dosim tālāk šīs vakcīnas valstīm, kuras tās vēlas saņemt. Ir diezgan daudz valstu, kas tās grib, “, – konstatē Zviedrijas vakcinācijas koordinētājs Ričards Bergštroms sabiedriskās televīzijas ziņām. Tāpēc uzreiz labosim, ka dāņi nemetīs šīs pudelītes gružu kastē (kā to trešdien komentēja Dānijas mediji). Nē, nemetīs. Jau ceturtdien kļuva skaidrs, ka vakcīnu pudelītes savāks tie, kuriem vairāk vajag. Latviju ieskaitot. Trešdien šādu gatavību tiešām paziņoja Latvijas ministrs Daniels Pavļuts. To ko dāņiem nevajag, tagad savāksim mēs. Pagaidām nav skaidrs kurš šīs dāņu vakcīnas saņēma. Klīst baumas, ka lietuvieši. 

Kāpēc vakcinācijas haosa pareģojums izdevies?

Uz šo jautājumu vislabāk var atbildēt mūsu valdības cilvēki, kuri veselu gadu nevadīja sabiedrības informēšanas procesu pandēmijas ēnā. Kopš pandēmijas sākuma bijām atstāti aktivakseru un krievu mediju informatīvajā kontrolē. Taču tā varēja arī nebūt. Ja Latvijas valdībai jau pirms gada būtu izveidots pandēmijas problēmu informācijas centrs un tā ietvaros regulāri informēti mediji un sabiedrība, tad mēs sistemātiski (katru dienu) būtu saņēmuši informāciju, analīzi un atbildes uz jautājumiem par to kas Latvijā un pasaulē šajā jomā notiek. Diemžēl tas netika izdarīts. Informācijas plūsmu Latvijas valdība deleģēja kādam citam un rezultātā meža dīvaiņi, antivakseri, šamaņi un pūšļotāji pievāca patiesības monopolu par pandēmiju un vakcīnām. Tā bija milzīga kļūda. Tāpēc tagad Daugavpilī un Rēzeknē stāv rindā uz Sputnik V un liela iedzīvotāju daļa domā, ka uzvarēs Covid-19 ar sava ķermeņa imūnās aizsardzības sistēmas palīdzību.   

Vakcinēšanas pretinieki jeb antivakseri pirms gada prognozēja, ka vakcīnas būšot sliktas un vara spiedīšot tautu „špricēties“ ar kaitīgām zālēm. Tādām, kas sabojā cilvēka veselību. Tagad, kad Dānija un Norvēģija ir apturējusi vakcināciju ar AZ, jo dažām vakcinētām sievietēm ir radušās asins trombu problēmas ar letālām beigām, vai šo informāciju vajadzētu pie mums noklusēt? Jeb tomēr apspriest?  Latvijā kopīgais blakusparādību ziņojumu skaits Covid-19 vakcīnām līdz 6. aprīlim bija 63 ziņojumi jeb 0,52 gadījumi uz 100 vakcīnu devām. 44 gadījumi bijuši ar mazāk būtiskām blakus parādībām, 8 ar būtiskām blaknēm un reģistrēts arī viens nāves gadījums. Kaimiņvalstī Zviedrijā šie skaitļi ir lielāki. Ir saņemti pavisam 22 000 ziņojumi par blakusparādībām, 10% no tiem ir analizēti. Pieci gadījumi ar letālām beigām.

Kā rīkoties situācijā, kad vēl nav skaidrs kādas iedzīvotāju grupas cieš no vakcīnas? Riskēt un turpināt vakcināciju, mierinot sevi ar domu, ka lielajam vairumam šī vakcīna nebūs par skādi? Vai tāpēc mūsu ministrs ir gatavs atvest uz Latviju Astra Zeneca vakcīnas, kas dāņiem vairs nav vajadzīgas? Vai šis nav tas mirklis, kad jārespektē ētiskas kategorijas? 

Vai tiks turpināti Evas Juhņēvičas iesāktie paraugdemonstrējumi smalku ļaužu vakcinācijā? Atkal maija sākumā tiks ieslēgti prožektori, uzaicinātas videokameras un visa veida prezidenti, premjeri un ministri rādīs kā viņi saņem savu otro Astra Zeneca šprici? Izrādās, ka tā nenotiks, jo Valsts prezidents Egils Levits otro „Astrazeneca“ devu 15. aprīlī tomēr nesaņems un tas notikšot 30. aprīlī. Tas pats ar Raimondu Vējoni un Valdi Zatleru. Pēkšņi mums vairs neko nestāsta un orķestra pavadījumā vakcinācija neturpināsies.  Negaidīti medijiem šo lietu komentē Veselības ministrijas Vakcinācijas biroja pārstāve Agnese Strazda, kura norāda medijiem, ka : a) viņa nesekojot valsts pirmo personu vakcinācijas datumiem, b) šie informācija viņiem tiek sniegta individuāli. Savādi – filma sākās tieši ar smalkajiem ļaudīm un viņu drosmi vakcinēties. Taču tagad kino tiek pārtraukts. Vairs nav zināms, vai „sabiedrības krējums“ vispār saņem otro Astra Zeneca poti, jeb tās tagad paredzētas vienīgi parastajiem cilvēkiem. Rodas aizdomas, ka sabiedrības krējums reaģē kā dāņi un norvēģi, bet mēs pārējie kā parastie cilvēki, kuriem piespiež uzņemties risku?  Varbū tāpēc paraugdemonstrējumi ir pārtraukti?

Kopš 3 dienām (kad sākās „žurku skrējiens“) birojs kļuvis lieks. To var likvidēt, jo visa iepriekšējā pierakstīšanās vairs nedarbojas. Kas notiks tālāk? Vai varas cilvēki saņems citu šprici, bet mēs pārējie tiksim pie tām pašām pudelītēm, kuras dāņi vai zviedri iemeta gružu kastē. Atvainojiet – uzdāvināja citām valstīm. Dāņiem derīguma laiks notecējis, bet mēs tomēr ēdīsim? Jā, tā izskatās. Pagaidām mēs izbarojam visiem to, kas ir noliktavā. Visiem garāmgājējiem.

Vēl ir nedaudz skumji, ka liela sabiedrības daļa, kas ir dabūjuši “Astru plecā“ un turpina uzjautrināties par tiem, kas nav antivakseri, bet riskē ar komplikācijām no šīs vakcīnas. Ja kāda no mirušajām vai smagi saslimušajām 7 medmāsiņām būtu zviedzēju māsa, mamma vai līgava, tad iespējams uzjautrināšanās izpaliktu. Tad ar AZ vakcinētie neizplatītu tenkas par to, ka problēmas ap vakcīnu ir : a) politiska konspirācija, b) iedomas, c) rietumpasaules kaprīze utt. Tad viņi būtu izprotoši, pateicīgi un taktiski. Tad būtu labāk. Galu galā mēs visi jau pandēmijas sākumā nolēmām nepakļauties antivakseru demagoģijai un paļauties uz zinātni. Tad nu paliksim pie tā un nesāksim izdomāt atklājumus paši. Ja ir tā, ka zināmai sieviešu daļai rodas komplikācijas no vakcīnas Astra Zeneca, tad respektēsim šo faktu. Tieši tāpat tā to dara Dānijas, Norvēģijas un Zviedrijas eksperti (nevis politiķi).

Respektēsim faktus, kas neizslēdz vakcināšanas turpināšanu ar Astra Zeneca Latvijā. Tiem, kas to var atļauties un vēlas. Rūpēsimies par to, lai pie vakcīnām tiek klusējošā riska grupa. Dosim vakcīnas arī viņiem. Citas un vēlamās. Galvenais, lai pandēmijas murgs beidzas.