2013. gada 2. februārī

Vakar Francijas prezidents Fransuā Holands (François Hollande) un Google vadītājs Eriks Šmits (Eric Schmidt) parakstīja vēsturisku vienošanos, kas paver jaunas iespējas medijiem ne tikai Francijā, bet visā pasaulē. Google piekrita samaksāt Francijas mediju fondam apmēram 60 miljonus eiro, lai nostiprinātu franču mediju stāvokli internetā. Francija uzskatīja, ka Google ir jādalās savā peļņā ar Francijas medijiem, jo Google indeksē franču mediju rakstus, taču nedalās ar franču medijiem ar reklāmas ieņēmumiem.
– Francija var lepoties, ka ir pirmā valsts pasaulē, kas panākusi šādu vienošanos ar Google, vakar Twitter paziņoja Francijas prezidents.
Šis strīds risinās kopš 2011. gada, kad Francijas nodokļu pārvalde veica pārbaudi Google Francijas ofisā par ienākumu slēpšanu, taču pirms diviem mēnešiem Google un vadītāji sēdās pie sarunu galda.
Mediju analītiķi uzskata, ka vakar parakstītā vienošanās izplatīsies arī uz citām valstīm.
Izskatās, ka Google ir atvērusi durvis arī citu valstu laikrakstiem nākt un vienoties par līdzīgiem līgumiem.
Zināms, ka Google pašlaik ir sarunu procesā ar Vācijas un Belģijas mediju organizācijām. Arī zviedru žurnālistu savienība domā sekot šiem piemēriem. Taču līdz šim zviedru interneta mediji paši lēma ļaut vai neļaut Google indeksēt savu saturu. Nav zināms, ka kāds nebūtu to ļāvis. Taču visiem ir skaidrs, ka Google arī ir ieinteresēts savas peļņas nolūkos indeksēt medijus saturu, jo mediji un to saturs ir meklētāko vārdu skaitā.
Lūk, 2012. gada Google meklētāko vārdu tops Zviedrijā, kurā ir lielāko avīžu un interneta portālu nosaukumi:
- Aftonbladet (avīze)
- YouTube
- Blocket
- Hotmail
- Eniro
- Hitta.se
- Expressen (avīze)
- Swedbank
Google pelna daudz. Piemēram, 2012. gada pēdējā kvartāla peļņa pēc nodokļu nomaksas 2,89 miljardi ASV dolāru. Apgrozījums 14,42 miljardi USD, kas ir 36% pieaugums salīdzinājumā ar 2011. gada pēdējo kvartālu.
Šo peļņu vairojam mēs ar saviem klikšķiem un mediji ar savu saturu. Vai Google nebūtu jādalās šajā naudā ne tikai ar franču, beļģu, vācu, bet arī ar Latvijas medijiem? Ko par to domā Latvijas mediji un to organizācijas?
Tad jau pēc tādas pašas loģikas jebkura tīmekļa vietne, kura tiek indeksēta, var pieprasīt naudu no Google? Nebūtu tīmekļa vietņu, nebūtu ko indeksēt. Vai es kaut ko būtisku palaidu garām?
Jebkura tīmekļa vietne nav masu medijs. Francija noslēdz līgumu par medija fonda finansēšanu, kas palīdz uzturēt brīvus medijus Francijā. Arī to lapas internetā.
Paradoksāli. Tad jau drīzāk būtu jāmaksā Googlei, nevis otrādi, par to, ka viņi indeksējot kādu padara populārāku. Ja zinām elementāru web lapu ābeci tad, saprotam, ka Google neko automātiski neindeksē, ja vien web lapas izstrādātājs nav to iestrādājis programmā. Ja negribi, lai b;utu atrodams caur Google, neliec root folderī sitemap, kas ļauj Google (un citiem) meklēt lapas saturu.
Nav tik vienkārši kā jums liekas. Google grib pats būt meta medijs un ir uzrāvies uz masu medijiem, bez kuriem tas nevar izdzīvot. Pastudējiet medijus, tad sapratīsiet problēmu.