Vai Latvijas interneta mediji arī spiedīs Google pie sienas? Kā to vakar izdarīja Francija.

2013. gada 2. februārī

Google vienojas ar Franciju
Francijas prezidents Fransuā Holands (François Hollande) un Google vadītājs Eriks Šmits (Eric Schmidt) paraksta vēsturisku vienošanos

Vakar Francijas prezidents Fransuā Holands (François Hollande) un Google vadītājs  Eriks  Šmits (Eric Schmidt) parakstīja vēsturisku vienošanos, kas  paver jaunas  iespējas  medijiem  ne tikai Francijā, bet visā pasaulē. Google piekrita samaksāt Francijas mediju  fondam apmēram 60 miljonus eiro, lai nostiprinātu  franču  mediju  stāvokli internetā. Francija uzskatīja, ka Google ir jādalās savā peļņā ar Francijas medijiem, jo Google indeksē  franču mediju  rakstus, taču nedalās ar franču medijiem ar reklāmas ieņēmumiem.

–  Francija var lepoties, ka ir pirmā valsts pasaulē, kas panākusi šādu vienošanos ar Google, vakar Twitter paziņoja Francijas prezidents.

Šis strīds risinās kopš 2011. gada, kad Francijas nodokļu pārvalde veica pārbaudi Google Francijas ofisā par ienākumu slēpšanu, taču pirms diviem mēnešiem Google un  vadītāji  sēdās pie sarunu galda.

Mediju analītiķi uzskata, ka vakar parakstītā vienošanās izplatīsies arī uz citām valstīm.

Izskatās, ka Google ir atvērusi durvis arī citu valstu laikrakstiem nākt un vienoties par līdzīgiem līgumiem.

Zināms, ka Google pašlaik ir sarunu procesā ar Vācijas un Belģijas mediju organizācijām. Arī zviedru žurnālistu savienība domā sekot šiem piemēriem. Taču līdz šim zviedru interneta mediji paši lēma ļaut vai neļaut Google indeksēt savu saturu. Nav zināms, ka kāds nebūtu to ļāvis. Taču visiem ir skaidrs, ka Google arī ir ieinteresēts savas peļņas nolūkos  indeksēt  medijus saturu, jo mediji un to saturs ir meklētāko vārdu skaitā.

Lūk, 2012. gada Google meklētāko vārdu tops Zviedrijā, kurā ir  lielāko avīžu un interneta portālu nosaukumi:

 1. Facebook
 2. Aftonbladet (avīze)
 3. YouTube
 4. Blocket
 5. Hotmail
 6. Google
 7. Eniro
 8. Hitta.se
 9. Expressen (avīze)
 10. Swedbank

Google pelna daudz. Piemēram, 2012. gada  pēdējā kvartāla  peļņa pēc  nodokļu  nomaksas   2,89 miljardi ASV dolāru. Apgrozījums 14,42 miljardi USD, kas ir 36% pieaugums  salīdzinājumā ar 2011. gada pēdējo kvartālu.

Šo peļņu vairojam mēs ar saviem klikšķiem un mediji ar savu saturu. Vai Google  nebūtu  jādalās šajā naudā ne tikai ar franču, beļģu, vācu, bet arī ar Latvijas medijiem? Ko par to domā Latvijas mediji un to organizācijas?

4 comments


 1. Tad jau pēc tādas pašas loģikas jebkura tīmekļa vietne, kura tiek indeksēta, var pieprasīt naudu no Google? Nebūtu tīmekļa vietņu, nebūtu ko indeksēt. Vai es kaut ko būtisku palaidu garām?


 2. Paradoksāli. Tad jau drīzāk būtu jāmaksā Googlei, nevis otrādi, par to, ka viņi indeksējot kādu padara populārāku. Ja zinām elementāru web lapu ābeci tad, saprotam, ka Google neko automātiski neindeksē, ja vien web lapas izstrādātājs nav to iestrādājis programmā. Ja negribi, lai b;utu atrodams caur Google, neliec root folderī sitemap, kas ļauj Google (un citiem) meklēt lapas saturu.

Leave a Reply